Anti-sperm antikoru pozitif infertil çiftlerde HLA antijenleri ile supresör T lenfosit ve natural killer hücre oranlarının araştırılması
- Tez No: 40342
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. HAKKI DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
7. ÖZET Tüm populasyonda yaklaşık olarak %20 oranında infertil çift bulunmakta olup, infertilitenin muhtemel bir çok nedeni vardır. Her iki cinsiyette, son zamanlarda infertilite için üzerinde durulan sebeplerden biri de immünolojik faktörler, kısmen de antisperm antikor varlığı olmuştur. Biz de infertilitenin immünolojik yönden etiyopatogenezini ortaya koymak amacıyla; infertil çiftlerde ASA oranı, ASA'sı pozitif olanlarda HLA A, B, C ve DR lokus antijenleri ve lenfositer profil olarak özellikle T8 ve NK hücre oranlarını araştırdık. 257 infertil erkeğin %13.6'sının ve yine çalışılan 171 infertil kadının % 18.1 'inin serumunda ASA pozitifliği saptandı. Çalışılan kesimde, ASA pozitifliği yönünden cinsiyetler arasında saptanan farklılık anlamlı bulunmadı. Sonraki aşamada ASA pozitif olan infertil çiftler, fertil kontrol grubunu oluşturan çiftlerle (20 kadın, 20 erkek) kantitatif ASA, T8 ve NKH değerleri yönünden; ayrıca HLA A, B, C ve DR doku tiplenmesi yönünden karşılaştırıldı. İnfertil grup ile kontrol grubu kantitatif ASA, T8 ve NKH değerleri yönünden karşılaştırıldığında farkların anlamlı olduğu görüldü. İnfertil grupta ASA ile NKH değerleri, fertil grupta ise T8 değerleri yüksek bulundu. Bunun yanısıra HLA uyumsuzluğunun infertilite nedeni olup olmadığına bakılmış, yani fertillerdeki HLA antijeni uygunluğu ile infertillerdeki kıyaslanmıştır. Ancak gerek olgu, gerekse kontrol grubundaki çiftlerde kadın ve erkek arasında eş antijen paylaşımı yönünden anlamlı bir fark bulunamamıştır. Antijen frekansı yönünden farklılık olup olmadığına bakıldığında, CV^ antijeni infertil kadınlarda, BW6 antijeni ise fertil kadınlarda daha yüksek frekansta bulunmuştur. Aynı açıdan infertil erkeklerde B5 ve DRW53 antijenleri daha yüksek oranda saptanmıştır. İnfertil grup ile kontrol grubu bireylerin cinsiyet farkına bakılmaksızın, aynı antijene ait frekanslarının farklılığına bakıldığında; A25, A28, B5, B51, CWt ve DRW53 antijenleri infertil grupta; BW6 ve B12 ise fertil grupta daha yüksek orandadır. 88Bunun yanısıra her iki grup, her HLA grubu için, iki, bir ve hiçbir antijen paylaşımı olup olmaması yönünden incelendiğinde; HLA B grubu için, fertil grupta hiç ortak antijeni olmayanlar daha fazla saptanmıştır. 89
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The ratio of infertile couples in the population has been estimated to be nearly 20 per cent. There're many causes of infertility and in the present, one of the most important of them is known to be immunological factors, a part of which is due to the presence of antisperm antibodies (ASA). In this study, we aimed to clarify the immunologic etiopathogenesis of infertility, and thence investigated the ratio of ASA positivity; HLA A, B, C and DR loci antigens in the ASA ( + ) individuals; and the fractions of T8 lymphocytes and NK cells in the infertile couples. A total of 257 infertile men and 171 infertile women were evaluated; serum ASA positivity was found to be 13.6 per cent in the men, and 18.1 per cent in the women. This difference between genders was determined to be nonsignificant. In the next step, quantitative values of ASA, T8 and NK cells; and HLA A, B, C and DR loci antigens were compared between ASA ( + ) infertile subjects and ASA (-) fertile individuals (20 men, 20 women), who served as controls. Quantitative ASA and NK cell values in the infertile group, and T8 value in the fertile group were found to be higher, and the differences between groups were determined to be significant. In order to investigate if HLA incompatibility could be the cause of infertility, HLA compatibility in both fertile and infertile couples were also determined, but no significant differences were found between fertile and infertile couples in this respect. Antigen frequencies were also evaluated in fertile and infertile individuals. CW1 antigen in infertile, and BW6 antigen in fertile women were determined to be in higher frequencies. In infertile men, the frequencies of B5 and DRWS3 antigens were found to be higher. When the frequency differences of the same antigens were evaluated in fertile and infertile groups by excluding the gender differences; A25, A28, B5, B51, CWt and DRW53 antigens in infertile, but BW6 and B12 antigens in fertile group were determined to be in higher fractions. 90When fertile and infertile groups were evaluated for the presence of two, one, or none of the antigens of each HLA group in common; more individuals in the fertile group were found to have no common antigens for the HLA B group. 91