Doğankent Solaklı ve Yüzbaşı sağlık ocakları bölgesine gelen mevsimlik tarım işçilerinin 1-6 yaş çocuklarında malnütrisyon prevalansı ve etkileyen faktörler
  1. Tez No: 40348
  2. Yazar: TACETTİN İNANDI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHSİN AKBABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Doğankent, Solaklı ve Yüzbaşı Sağlık ocakları bölgesine gelen mevsimlik tarım işçilerinin, 1-6 yaş arası 204 çocuğu araştırma kapsamına alındı. Ailelerin sosyo-demografik ve ana-çocuk sağlığı durumunu belirlemek amacı ile bir 6orukağıdı uygulandı ve fizik muayene yapıldı. Mevsimlik tarım işçilerinin büyük çoğunluğu Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinden gelmekte idi. Mevsimlik Tarım İşçilerinin sosyo- demografik durumları Türkiye düzeyine göre çok düşük idi. Annelerin %92 'sinin, babaların % 36 'sının okur-yazarlığı yoktu. Babaların % 4'ü, annelerin % 34'ü Türkçe bilmiyordu. Akraba evliliği yapanların hızı % 44 idi. On yaşından küçük çocukların % 9.3 'ü çalışmaktaydı. Bu çocuklar çalışmak için eğitimlerini yarıda kesmişlerdi. Ailelerden % 43.1'i en az bir çocuğuna okulunu bıraktırarak yanlarında getirmişti. Son iki doğum arasındaki sürenin 12 aydan kısa olduğu gebelikler % 15.7, 24 aydan kısa olanlar % 73.8 olarak elde edildi. Doğumların % 60. 8 'i evde kendi kendine, % 19.6'sı bir sağlık kurumunda yapılmış idi. Ortalama canlı doğum sayısı 6.1, yüz kadında toplam düşük hızı % 71.9 bulundu. Çocuk ölümlerinin %60.3'ü ilk 12 ay içinde olmuştu. Çocuk ölümü nedenleri arasında enfeksiyon hastalıkları ilk sırada yer almakta idi. Anne sütü verme süresi oldukça değişiklik gösteriyordu. % 19.1 sıklığında anne 25 ay ve daha uzun 6üre çocuğunu emziriyordu. Ek besine 7.aydan önce başlayanların sıklığı % 33.4, 12. aydan sonra başlayanların sıklığı ise 28.9 idi. Çocuklarda en sık görülen hastalıklar sorusu ise akut solunum yolu hastalıkları, ishal, kızamık şeklinde yanıtlandı. Fizik muayene sonuçlarına göre ilk on sırada yer alan hastalıklar; 1-insekt bite, 2-piyodermi, 3-rinit, 4- güneş yanığı, 5-isilik, 6-buşon, 7-konj iktivit, 8-otitis media, 9-ishal, 10- tonsillit şeklindedir. Tam aşılı çocuk sıklığı % 44.1, eksik aşılı çocuk sıklığı % 35.3, hiç aşı yapılmamış çocuk sıklığı 16.7 bulundu. Yaşa göre ağırlık bakımından erkek çocukların % 42.7'si, kız çocuklarının % 47.9'u geri, yaşa göre boy bakımından erkeklerin % 39.1'i kız çocukların % 43.6 'sı geri bulundu. Ü6t kol çevresi ölçümlerine göre çocukların % 43.2 'si malnütrisyonlu olarak değerlendirildi. înspeksiyonda çocukların yanlızca % 7.8'i kaşektik görünümde idi. 87
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study deaİ6 with 204 children aged 1 to 6 years of seasonal farm workers (SFWs) coming to the areas of Doğankent, Solaklı, and Yüzbaşı health centers. Physical examinations of the children were made and a questionnaire about family planning, social, and demographical conditions was applied to the parents. Most of SFWs had come from Southern and South-Eastern Anatolia, and the social and demographical level of SFWs were very low compared with Turkey's. 92 % of mothers and 36 % of fathers were illiterate. Kinship marriage rate was 44 %. 9.3 % of children under 10 years of age were farming workers. These children had ended their education. 43.1 % of all the families had at least one child who had ended education. The rate of mothers having less than 12 months birthspacing was 15.7 %, and this rate was 73.8 % for 24 months. 60.8 % of mothers had given birth to their last child without health service benefit, only 19.6 % of mothers had been supplied by health service during childbirth. The mean number of live births was 6.6, and abortion rate per 100 mothers was 71.9 %. The rate of infant deaths occuring at the first 12 months was 60.3 %. The most common cause of child deaths was enfectious diseases. The extention of breast-feeding was different. All of the mothers had started to feed their babies with breast-feeding. 28.9 % of them had started supplement feeding after 12.month. The most common diseases among children was acute respiratory illness, diarrhea, and measles. The immunization coverage percentages for children were complete for 44.1 %, incomplete for 35.3 % and absent for 16.7 %. The prevelance of underweight children was 42.7 % for males, and 47.9 % for females. The prevelance of stunted children was 39.1 % for males and 43.0 % for females. According to the upper arm circle measures, 43.2 of all child were malnourished. 88