Korunması gerekli tarihi kentsel dokulardaki bozulma nedenleri ve İskilip Çarşı mahallesinde örneklenmesi
The Reasons for detormation by rights in historical tissue of İskilip which should be protected
- Tez No: 5489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
KORUNMASI GEREKLÎ TARÎHÎ KENTSEL DOKULARDAKİ BOZULMA NEDENLERÎ VE ÎSKÎLÎP ÇARŞI MAHALLESİNDE ÖRNEKLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ferdane BOSTANCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZ Aşağıda bölümler halinde özeti verilen tez; korunması gerekli tarihi kentsel dokulardaki bozulma nedenlerini doğru ve sağlıklı bir şekilde saptamayı amaçla maktadır. Yukarı da sözü edilen sorunların somut inceleme alanı olarak İskilip kasabası“Çarşı mahallesi”seçilmiştir. Seçilen yöre spontane olarak oluşmuştur. Ancak belediye imar planları ile planlı bir gelişmeye yöneltilerek bozulmaya başlamıştır. Bu yöre ortak bir kültürün ifadesi olmaktan doğan, ortak özelliklere ve bütün sel bir karaktere sahiptir. Tarihte önemli bir yerleşim olan kasaba, Osmanlılar devrinde en parlak günlerini yaşamış, gelişkin bir yerleşme özelliği göstermiştir. Bu nedenle de ticaret ve sanat çok çeşitlilik gösterir. Ancak Cumhuriyet döneminde, özellikle karayolu ağının gelişmesinde yer alamamış olması nedeniyle tarihi ivmesini koruyamamıştır. özellikle küçük sanatlardaki çeşitlilik ve üretim (dericilik, kilimcilik, bakırcılık, semercilik vs. gibi) giderek azalmış, ekonomi yöresel özelliğini ve canlılığını kaybetmiştir.“Yoğun iç ve dış göçler”ve“yanlış planlama kararları”gibi kent yapısına dolaylı ya da doğrudan etken olan etmenlerle, tarihi kent dokusu özellikle son on yılda büyük ölçüde değişime uğramıştır. Kent merkezinde, çarşı camii etrafındaki ticaret, geleneksel dokusunu muhafaza etmekte olup, her sokakta belli bir üretim ve küçük sanatlar faaliyeti yoğunlaşmıştır, özellikle pazar merkezi, kasabanın eski elemanlarıyla beraber korunmalı, problemler ortaya konulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. vıı
Özet (Çeviri)
TEE REASONS FOR DETORMATION BY RIGHTS IN HISTORICAL TISSUE OF İSKİLİP WHICH SHOULD BE PROTECTED (Masters Thesis) Ferdane BOSTANCI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT The thesis aims to fix the reasons for deformation by rights in the historical tissue of iskilip which should be protected. The chosen neigbourhood had formed spontaneously, but it was integrated into planned municipa lity zoning and construction plan. The new buildings constructed under this plan caused a change in the appearance and character of the neighbourhood. However this neighbour hood has common features and a complete character. This town, which was one of the most important towns in history knew its brightest days and experienced its greatest building construction during Ottoman Empire Period. On the other hand since the establishment of the Turkish Republic it hasnat been able to maintain its historical acceleration, because it plays only an insignificant part in the overland route network. Especially the quantity and variety of small crafts (leather manufacturing, wover inatting.) diminished gradually. The Bazaar quarter with its special features should be protected with its existing old town tissue, its problems should be discovered and finally necessary measures should be taken. viii