Hipertrofik faringeal tonsil vakalarında dendritik hücrelerin incelenmesi
- Tez No: 40350
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
VII- ÖZET Hipertrof ik faringeal tonsil vakalarında dendritik hücrelerin yapı ve fonksiyonlarının incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, yaşları 3-12 arasında değişen 30 çocuktan, alınan adenoid doku parçaları histokimyasal, immünohistokimyasal ve elektron mikroskobik yöntemlerle incelendi. Hasta grubu örneklerinin ışık ve elektron mikroskobik yöntemlerle incelenmesinde, yüzey epitelinde belirgin dejenerasyon, lenfosit inf iltrasyonu, epitel metaplazisi ve HLA-DR pozitif epitel hücrelerinin varlığı saptandı. Subepitelyal interfolliküler ve folliküler bölgelerde ise HLA-DR ve asit fosfataz ile pozitif boyanan dendritik hücreler ve makrofajların bulunduğu gözlendi. Bunlara ek olarak, elektron mikroskobik incelemeler sonucunda, prizmatik epitel hücrelerinde degeneratif değişiklikler, M hücreleri ile Langerhans hücrelerinin yakın komşuluğu saptandı. Subepitelyal alanlarda birbirleri ile ilişkili çok sayıda lenfositlerin, dendritik hücrelerin, makrofajların ve plazma hücrelerinin varlığı izlendi. Folliküler alanlarda bulunan dif f eransiye folliküler dendritik hücrelerin sitoplazmik uzantıları ile primitif, indiff eransiye ve sekretuvar tip hücreler arasında yakın ilişkilerin bulunduğu dikkati çekti. Sonuç olarak, faringeal tonsilde bulunan dendritik hücrelerin immün cevapta oynadığı role ilave olarak hücresel ve humoral immünitenin düzenlenmesinde de önemli bir fonksiyona sahip olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
VIII- ABSTRACT Dendritic cells of hyperthropic pharyngeal tonsils, which were obtained from 30 children aged between 3-12 years when undergoing adenoidectomy, have been studied by histochemistry, immunohistochemistry and electron microscopy in order to identify structure and function of the cells. Light and electron microscopic observations of the hyperthrophic tissue samples revealed severe degeneration of epithelial cells, lymphocytic infiltration, epithelial metaplasia and the presence of HLA-DR positive cells occurring in the surface epithelium. HLA-DR and acid phosphatase positive dendritic cells and macrophages were noted in the follicular, interfollicular and subepithelial areas. Additionally electron microscopic examination exhibited degenerative changes of the columnar epithelial cells. Langerhans cells were in close connection with M cells. In the subepithelial areas, numerous lymphocytes, dendritic cells, macrophages and plasma cells were observed in close contact with one another. Noteworthy were the interconnections of cytoplasmic extensions of the differentiated follicular dendritic cells to primitive, undifferentiated and secretuar types of follicular dendritic cells. Finally, these findings suggest that the dendritic cells of the pharyngeal tonsil may play an important regulatory role in the arrangement of cellular and humoral immunity, in addition, to its conventional role in immune response.