Hipofiz adenomu nedeniyle opere edilen hastalarda havayolu ve anestezi yönetiminin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of airway and anesthesia management in patients operated for pituitary adenoma
- Tez No: 699017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hipofiz bezi salgıladığı birçok hormon nedeniyle anestezistler için önemlidir. Growth hormon fazlalığına bağlı akromegali kliniği ortaya çıkar. Bu hastalarda yüz hatlarında belirgin kabalaşma, dil, dil kökü, tonsillerde büyüme, laringeal dokuların hipertrofisi, boyun ekstansiyonunun azalması nedeniyle hastalarda havayolu yönetiminde güçlükler yaşanabilir. Ayrıca OSAS çoğu hastada vardır ve anestezi derlenmesinde önemli bir sorundur. Cushing Sendromu olan hastalarda hipertansiyon sıktır ve peroperatif hemodinami açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu çalışma, hipofiz adenomu nedeniyle opere edilen hastalarda ki havayolu ve anestezi yönetimindeki zorlukları değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane'sinde 01.01.2015 – 01.01.2020 tarihleri arasındaki hipofiz adenomu tanısıyla cerrahi uygulanmış 1865 hastanın verileri retrospektif taranarak elde edildi. Çalışmamızda hastaların cinsiyetlerine, yaşlarına, kilo, boy, VKİ'lerine, ağız açıklığına, boyun hareketlerine, tiromental mesafelerine, Mallampati skorlarına, Cormack-Lehanne sınıflandırmalarına, anestezi idamesinde kullanılan ajanlara, endotrakeal entübasyon için kullanılan havayolu gereçleri ve tüp numaralarına, zor entübasyon vakalarının entübasyonunun nasıl yapıldığına, indüksiyondan sonra hemodinamik durumuna, nöromüsküler etkisini tersine çevrilirken kullanılan ajanlara, karşılaşılan komplikasyonlara, zor ventilasyon olup olmadığına bakıldı ve bunların zor entübasyonla ilişkisi incelendi. Bulgular 1222 hastanın 109 tanesi zor entübasyon olarak bulundu (%8.9). Cinsiyetin zor entübasyon üzerine etkisi anlamlı değildir. Yaş grupları arasında zor entübasyon açısından anlamlı fark bulunmamıştır. VKİ, kilo, Mallampati, Cormack-Lehanne değerlerindeki artış zor entübasyon olasılığını arttırmıştır. Çoğu hastada havayolu yönetiminde ek gerece ihtiyaç duyulmamıştır (%90.1). Komplikasyon oranımız çok düşüktür (%0.5). Gerek havayolu yönetimi gerekse diğer komplikasyonlar açısından literatüre göre başarı oranımız oldukça yüksektir. Hipofiz cerrahisi gibi havayolu ve hemodinami açısından özellik arz eden vakalar için mutlaka videolaringeskop veya fiberoptik bronkoskop gibi zor havayolu gereçlerine ve bunları kullanma tücrübesine sahip olunması gerekliliğine de dikkat çekmek istiyoruz.
Özet (Çeviri)
The pituitary gland is important for anesthesiologists because of the various hormones it secretes. Acromegaly occurs due to growth hormone excess. Difficulties may be experienced in airway management of these patients due to the conditions such as marked coarsening of the facial features, enlargement of the tongue, tongue root, and the tonsils, hypertrophy of the laryngeal tissues and decreased neck extension. In addition, OSAS is present in most patients and is an important problem in the recovery of anesthesia. Hypertension is common in patients with Cushing's Syndrome and should be considered in terms of peroperative hemodynamics. This study was conducted to evaluate the difficulties during airway and anesthesia management in patients operated for pituitary adenoma. The data in this study were obtained by retrospectively scanning the data of 1865 patients who underwent surgery with the diagnosis of pituitary adenoma between 01.01.2015 and 01.01.2020 in Kocaeli University Medical Faculty Hospital. In this study, patient's gender, age, weight, height, BMI, mouth openings, neck movements, thyromental distances, Mallampati scores, Cormack-Lehanne classifications, agents used for anesthesia maintenance, airway equipment used for endotracheal intubation and tube numbers, how intubation was performed in difficult intubation cases, their hemodynamic status after induction, the agents used while reversing their neuromuscular effect, the complications encountered, whether they went through difficult ventilation or not, and the relationships of these with difficult intubation were examined. 109 (8.9%) of 1222 patients were found to be difficult for intubation. It was found that the effect of gender on difficult intubation is not significant. There was no significant difference between age groups in terms of difficult intubation. The increase in BMI, weight, Mallampati, Cormack-Lehanne values increased the probability of difficult intubation. In most patients, no additional equipment was needed in airway management (90.1%). Our complication rate is very low (0.5%). Our success rate is quite high compared to the literature in terms of both airway management and coping with other complications. We would also like to draw attention to the necessity of having difficult airway instruments such as videolaryngoscope or fiberoptic bronchoscope and experience in using them for cases that are important in terms of airway and hemodynamics such as pituitary surgery.