Kanser veri tabanları geliştirme ve değerlendirme
Development and evaluation cancer data bases
  1. Tez No: 40364
  2. Yazar: SONGÜL TEMİZER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. REFİK BURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZ Bu çalışma, Balcalı Hastanesi Kanser Kayıt Birimi (BHKKB) ve Adana ti i Kanser Kayıt Birimi (AÎKKB) tarafından toplanan 30R5 kanserli vakanın girilmesi, değerlendirilmesi ve raporlar elde edilmesi amacıyla bir bilgisayar programı yazılması ve aynı verilerin uluslararası Kanser Araştırma Derneği tarafından yazılan CANREG adlı programa uyarlanması, tablolarının elde edilmesi amacıyla yapıldı. Bu amaca yönelik olarak CLIPPER Summer 87 bilgisayar programlama dili kullanılarak KANSER adlı bir program geliştirildi. Programda BHKKB tarafından geliştirilen Kanser Bilgi Formunda yer alan bilgiler girildi ve kadın, erkek ve tüm hastalar için topografik kodu, olgu tipi, hastaların yaşadıkları yer ve servis bazındaki yaş dağılım tabloları oluşturuldu. Aynı veriler temin edilen CANREG programında okunup değerlendirilecek bir şekilde uyarlandı. Ancak programın tablolama bölümünün çalışmıyor durumda olması ve çalışır duruma getirme imkanının şimdiki koşullarda mümkün olmayışı nedeniyle KANSER programında oluşturulan tabloları CANREG'te elde etme yoluna gidilemedi. KANSER programındaki Kanser Bilgi Formu, CANREG programındaki Bilgi Formundan çok daha detaylı olup bir çok araştırmaya ışık tutabilecek bilgiler elde edilebilecek bir yapıya sahip bulunmaktadır. Ancak, girilen veriler içinde hastanın ölüm tarihi bilgisinin olmayışı bazı önemli istatistiksel çalışmaların yapılmasını engelleyecek derecede önemlidir. Bu yüzden bu bilginin de Kanser Bilgi Formuna eklenmesi önemli bir açığı kapatacaktır. Bunun yanı sıra, bölgelere göre her yaş grubunda bulunan risk altındaki populasyonun tespit edilmesi durumunda, KANSER programındaki veriler kullanılarak bir çok istatistiksel sonuç elde edilebilir. Bu da nüfus bazında bir kanser kayıt merkezi oluşturmak anlamına gelir, Anahtar Kelimeler : Kanser, Kanser Kayıt Merkezi, Bilgisayar Programı, Canreg. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this.study was to develop and analyse cancer data base. Accordingly a computer programme called KANSER was developed. With this programme, data on 1D85 cancer patient collected from Balcali Hospital Cancer Registration Unit & Adana Cancer Registration Unit were entered. The same data were adopted to the programme named“CANREG”developed by International Agency for Research on Cancer. The distribution of patients' ICD-Ocode, analytical or non-analytical status, place of accommodation, service treated in hospitals and tables of age classification were obtained for both sexes and in general. Although, these data were adopted to the“CANREG”the same tables could not be obtained by the use of“CANREG”due to problems encountered in“CANREG”Tabling module. The data form used in KANSER programme is much more informative and leading to the“CANREG”form. But the lack of data on patients survival prevents us from calculating some of the important indecies on patients survival. Therefore adding this information to the KANSER data would be very important. Besides, if the population under risk is determined, the data base used in KANSER programme enable us to obtain many statistical results as in the established population cancer registry. Keywords : Cancer, Cancer Reg is t ry, Computer Program,“CANREG”VI ı