D.Melanogaster'in Malatya ve Oregon soyu D.virilis ve D.erecta'nın dönemleri ve yumurta verimlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 403849
  2. Yazar: ELİF YEŞİLADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hnlomelabol hiı' böcek olan Drosophila 'nın gelişim dönemleri tipik olarak yumurta larva, pupa ve erginden oluşmaktadır. Çeşitli çevresel ve genetik faktörler gelişim dönemlerini etkiler. Gelişimseolaylar ile kundite (yumurta üretimi) genellikle genetik yapının kontrolü altındadır. Bir organizmanın biyolojisi ve gelişimi hakkında yeni bilgiler edinilmesi ileride yapılacak çalışmalar için kolaylık sagl ıyacaktır. Gelişim dönemlerine ail morfolojik bilgiler ayrıca bu tu rlerİn akr
Özet (Çeviri)
SUMMARY D. llf!1ar,oqastef is a hatametabalous insect ",ith th~ typical sequencp. of dE'velopruenta l stage5 ~ egg . larva, pupa and adult. Many faclars. battı environmental and genetic, ' influence the duralion of a g iven sta ge. Developmen ta ! processes and fecundily are general Iy under the control o f the genoııe. Therefore. the ııo re knowledge at hand cencerning the biology and deve lopment of an organism, the mo re useCu l in the Fu l ure research. in saıı e kno'olledge is obtained on the morphol ogy ot developmenta l stage, the relatianship belve en the species can be e xp lai ned. For thi s purposc, vari ous experi~ent 5 were designed l o invesligate the developmen t a! stages, fecundity and piogeny number per feınale of V •• elarıoqaster (strains of Malatya and Oregan), D.viriJi s and D.erecta and alsa t o compare these s pecies . The results obta i ned fr om various ekperients can be sumrnarlzed as folloys