Elektronca zengin olefinler ve tepkimeleri
  1. Tez No: 403894
  2. Yazar: HASAN KÜÇÜKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Uç bölümden oluşan bu çalışma 4 ve 7 tipi elektronea zengin alefinlerle (e.z.o) ilgilidir. Birinci bölümde e.z.o. larla, özellikle ~ tipi alefinlerla ilgili ve başkalarınca yapılmış çalışmalar derlenmiştir. İkinci bölüm kullanılan maddeler, aygıtlar, yôntemler ve deneylerin ayrıntılarını kapsamaktadır. Uçüncü bölüm bulunan sonuçları ve bunların tartışmasını içermektedir. Benzimidazolidin çekirde~i oluştuğu ileri sürülen bis(l,3-di-metilbenzimidazolidinilid-2-en) nilendiamin ve N,N'-dimetilformait dimetil asetal'den hazırlanarak izole edilmiş; fiziksel ve kimyasal 61.1- likleri saptanmıştır. E.z.o.ların sentezi için uygulanan diger genel yönteır.lerden ikisi (aıninalden, 18, kIot'oform eliminasyon“ ve trietil ortoformiyat yöntemi) alınamamıştır. de, nenmiş fakat olumlu bir sonuç Havada kendiliginden tutuşan bu olefinin lire tUrevine dHnliştUBU 2 gözlenmiştir. DiRer tetraaminoetilenlerden farklı olarak, Z olefini kloroform ile etkileşmemiştir. Buna karıılık dietil fosfit ile Z nin etkileşmesinden oluşan ürün havaya karşı çok hassas oldugundan karakterize edilememiştir.~ ve dietil fosfitin etkileştirilmesi ile yeni bir bileşik ''2- d i etoksifosfinil-3-metilb”nzotiyazoli d i n“ 12, %40 verimle sentez edilmiştir. L R nin dimetil fosfit ile etkileştirilmesinden de yapısı aydınlatılamayan bir bileşik elde edilmiştir. Bugine kadar koen”imler ile ya da karmaşık yapılı tiyazolyu: tuzları yardımıyla senteı edilen aseto ; kolayca hazırlanan 4 olefininin kullanılması ile gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık, %1 mol oranındaki, L2 SR , 120-130° sıcaklıkta; benzaldehidi ben"oine (%40), furfuralı furoine (%25), asetaldehidi asetoine (%60) dHnUştUrUrken, p-metokıibenzoldehit hiç dcğişmemiştir. Bu sonuçlardan: L R nin iyi bir benzoin katalizBrli olmadıR' halde asetoin için etkin bir katali.Br olduRu anlaşıl- mıiştır.
Özet (Çeviri)
This work deal •• ith electron-rich alefins (e.r.o) of ~ and Z type and consists of three parts. In the first part; work with B.r.o.s, especially with olefins of ~ type, done by previous researeh workers is reviewed. The second part eomprises of the material, apparatus, method. uBed and the delails of the experiments. The third part includes the results and their discussion. Bis(1,3-dimetbylbenzimidazolidinilid-2-enl, Z, which has a beTIzimidazoliCıine nucleus and ~as formerly elsimed to form as an intermecliate, was prepared and isolated from N,N 1 dimethyl-o-phenylenediamine and N,~;' Dimethylforıı;pmid dimetil Beeta), physicaI and ehernieaI propertica of Z were ~etermined, Tvo of the general methods for B.r.o. syntheses (ehlaraform ~limination from aminal, 18 and triethyI ortoformiate methods) were tried but both had failad. It was observed that this alefin spontaneously infJames ın air and turns int o its urea derivative 9. Olefin 7 did not“ rear~ with ehleroform unlike the other tetraarninoethylenes. On the other hand, the produet obtained by the reaction of diethyI phospite and 2 was found to be very sensitive to air und therefare could not be characterized. A new compound ”2-diethoxyphosphenyl-3-methJ/benzothi- Bzolidin ' , 19, with a yield of 40%, by the reaetion of ~ and diethyl phosphite. On the olher hand the reaetion of L R and dimethyl phosphite gave a differeut compound the strueture of which could not be elueidated. Acetoin, which has been .ynthesized by eoenzyrnes or by complex thioazolium salts up to present, was obtained by the use of olefine ~ whieh can be prepared (very) easily. L2S1< approximately in 1% mole ratid, converted bonzaIdehyda to benzoin (40%) furfural to furoin (25%) aeetaldehyda to acetoin (60%) at 120-130° but did not react with p-methoxybenzaldehyde at all. A. a result, it is understood that although L2 5 1< i. not a good benzoin catalyst, it is an efficient catalyst for acetoin condensation.