Bazı matris sınıflarının karakterisazyonu
  1. Tez No: 403903
  2. Yazar: HÜSAMETTİN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Uç bölüm olarak hasırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde; diğer bölümlerin daha kolay anlaşılabilmesi için gerekli ' temel Fonksiyonel analiz bilgileri verildi. İkinci bölümde; bilinen dizi uzayları verilerek, bu uzaylardan bazılarının normları, genelleşirilmiş Köthe-Toeplitz ve sürekli dua.lleri tanıtıldı. Ayrıca dizi uzayları arasındaki matris dönüşümleri hakkında bilgiler verildi. Çalışmanın orjinal kısmını teşkil eden üçüncü bölümde ise; matris sınıflarının karakterizasyonuna yeni bir teknik getiren Willey İ 15. I ' in teoremleri ifade edildi ve Maddox-Willey tekniği diye adlandırılan bu teknik ile (cs,cQ(p)) ve (cs,c(p)) matris sınıfları karakterize edildi. Ayrıca sonsuz matrisler arasındaki bağıntılardan yararlanılarak esip)"' uzayı için (cQ,cs(p)), (c,es(p)} ve {«, ,cs(p)) matris sınıfları karakterize edildi. ■
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study that had been prepared as three chapters; the basic knowledges of functional analysis was mentioned briefly to make further chapters can be understood. In the second chapter; by giving the knoym sequence spaces, the norms, the generalized Kothe-Toeplitz and continuous duals of certain sequence spaces were introduced. Moreover,the informations about the matrix transformations between sequence spaces were given. In the third chapter including the original part of this study; theorems of Willey [I5] having a new technique to characterize the matrix classes were stated and the matrix classes (cs,cQ(p)) and (cs,c(p)) were characterized by using this technique called as“ Maddox-Wiiley technique ”.Fuctheniore-, the matrix classes (c ,cs(p)), (c,cs(p)) and (& ,cs(p)) were characterized by considering the relations between infinite (Matrices for the space cs(p).