C_{0} ve c dizi uzaylarını kapsayan bazı yeni dizi uzayları üzerine bir çalışma
A study on some new sequence spaces which include the spaces c_{0} and c
  1. Tez No: 245063
  2. Yazar: DENİZ ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dört bölüm olarak düzenlenen bu çalışmanın ilk bölümünde çalışma boyunca kullanılacak olan temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde; Şengönül ve Başar tarafından tanımlanan mutlak olmayan tipten c_{0}^{tilda} ve c^{tilda} Cesaro dizi uzayları ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde standart dizi uzaylarından sırasıyla c_{0} ve c dizi uzaylarını kapsayan a_{0}^{r} ve a_{c}^{r} dizi uzaylarının alfa, beta ve gama dualleri ile ilgili teoremler ifade ve ispat edildi. Ayrıca bu uzaylardan standart dizi uzayları içerisine bazı matris sınıflarının karakterizasyonu yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, tartışma ve sonuç verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, arranged as four chapters, fundamental definitions and theorems used in the investigation have been given. In the second chapter, Cesaro sequence spaces c_{0}^{tilda} and c^{tilda} presented by Şengönül and Başar have been investigated. In the third chapter, the theorems related with the alpha, beta and gamma duals of a_{0}^{r} and a_{c}^{r} sequence spaces have been expressed and proved. Furthermore, some matrix transformations between certain sequence spaces and these spaces have been constructed. In the last chapter of the study a result and a discussion part have been given.