Broiler damızlık, ticari broiler ve yumurta tipi tavuk işletmelerinde salmonella türlerinin izolasyon ve identifikasyonunda kullanılan metodların karşılaştırılması
Comparison of the methods using isolation and identification of salmonella strains in the farms of broiler parents, commercial broilers and laying hens
  1. Tez No: 40401
  2. Yazar: GÜLŞEN GONCAGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. K. TAYFUN ÇARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışma. Bursa» İstanbul ve izmir yörelerinde 20 adet damızlık» 17 adet yumurtacı ve 13 adet broiler isletme sinde salmonella izolasyonu için» kloakal swab ve Drag swab yöntemlerinin karşılaştırılması amacıyla yapıldı» Her damız lık isletmesinden 53» yumurtacılardan 100 ve bro i ler ler den 100 adet kloakal swab alındı» Kloakal swab tekniğinde, swab» nutrient buyyon» tetrathionate broth ve SS agar kullanılır ken? Drag swab metodunda özel Drag swab» Double Strength Skim Milk, XLT agar ve B8N ağardan yararlanıldı» izole edi- 4 len Salmonella suçları biyokimyasal ve serolojik olarak iden- tifiye edildi» Damızlık isletmelerden kloakal swab yöntemiyle 2 İV. 0.18) S» gallinarum ve 2 İV. 0.18) S» typhimurium izolas yonu gerçekleştirildi» Diğer isletmelerden kloakal swab yön temiyle izolasyon sayıları su şekildeydi. Ticari yumurtacı lardan, 2 İV. 0.1) S» gallinarum, 1 İV. 0.05) S» typhimurium ve 2 İV. 0.1) S» enteritidis» ticari broi ler lerden ise? 1 İV. 0.7) S» gallinarum, 1 İV. 0.7) S» typhimurium ve 1 İV. 0.7) S. ente ritidis izolasyonu yapıldı. Drag swab ile bu isletmelerden izolasyon ise aşağıdaki şekilde sonuçlandı. Broiler damızlık lardan? 2 İV. 10.0) S. gallinarum, 3 İV. 15.0) S. typhimurium ve 1 İV. 5.0) S» enteritidis, ticari yumurtacılardan? 2(%11.7)S. gallinarum, 2
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of the methods using isolation and identification of Salmonella strains in the farms of broiler parents, commercial broilers and laying hens. This work was carried out for a comparison of the procedures of Cloacal swab and Drag Swab for Salmonella isolation in 20 breeder» 17 layer and 13 broiler flocks in Bursa» Istanbul and Izmir districts. Fiftythree, 100 and 100 Cloacal Swab were taken from each of the breeder, layer and broiler flocks, respectively. Sterile Swabs, nutrient broth, tetrathionate broth and SS agar were used in the Cloacal Swab procedure while specially desiqned drag swab, Double Strength Skim Milk, XLT aqar and BSN aqar were included in the Draq 4 Swab procedure. The isolated and suspected Salmonella Strains were identified biochemically and serologically. 2 (0.18 °A> S. gallinarum and 2 (0.18 %) S. typhimurium were isolated from breeder flocks by the Cloacal Swab procedure. Isolation numbers of Salmonellae from the other two different types of flocks were as fol lows s Commercial layers 2 (0.1 %) S. gallinarum» 1 (0.05 %') S. tyohimurium and 2 (0.1 %) S. enteritidis. Commercial broiler, 1 (0.7“/.”> S. gallinarum 1 (0.7 7.') S. tyohimurium and 1 (0.7 °/»> S. enteritidis. On Theother hand» isolastions from the flocks by the Drag Swab Procedure were concluded as follows: Broiler breeders 2 (10,0“/.) S» gall inarum, 3 (15.0 ”/.) S. typhimur ium and 1 (5.0 %') S. enteritidis. Commercial layers 2 (11. 7“/.”> S. gall inarum, 2 ( 11.7 %> S» typhimur ium and 3 (17.6 X) S. enteritidis Commercial broilers 1 (7.6“A) S. gallinarum, 2 (15.3 '/.”> S. typhimurium and 2 (15.3 %) S. enteritidis. Five S. gall inarum» 4 S. typhimurium and 3 S. enteritidis were isolated by the procedure of Cloacal Swab» but 5 S. gall inarum, 7 S. typhimurium and 6 S. enteritidis by Drag Swab procedure. In conclusion» it was decided that Drag Swab procedure was more reliable and practical than Cloacal Swab procedure for the isolation of non-host dependent Salmonella serotypes. In addition» it was also revealed that predominant Salmonella serotypes were S. typhimurium and S, enteritidis in the healthy flocks. Key wordas Drag Swab» Cloacal swab» Breeder» Commercial broiler, Commercial layer, Isolation method. 4