İzmir Kemalpaşa yöresi tavukçuluk işletmelerinde uygulanan yemlemenin teknik yönden incelenmesi
  1. Tez No: 3455
  2. Yazar: YILDIR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET: Araştırma, Kemalpaşa yöresi Tavukçuluk İşletmelerinde uygulanan Yemlemenin teknik jönden incelenmesi amacı ile yapılmış tır. Araştırma, 34 adet Broiler İşletmesi, 2% adet. Ticari Yumurta üreten İşletme ve 3 adet Damızlık Yumurta üreten İşletmeden,, an ket yolu İle toplanan bilgilerin değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar genel olarak şöylece özetlenebilir ; İncelenen Tavukçuluk İşletmelerinde kümeslerde etkin şekilde yararlanılmaktadır.. Kümeslerin çoğu Kuzey - Güney doğrultusunda inşa edilmiştir. Broiler kümesleri dışındaki kümeslerin çatılarında gerekli yalıtım yapılmıştır. Yerleşim sıklığı tüm işlet melerde literatür bildirişlerine uygun bulunmuştur.. Tüm kümeslerde Doğal, havalandırma yapılmaktadır.. İşletmelerde Yem mukafazasana gereken önem verilmektedir. Genel olarak Kümeslerde metre kareye düşen ışık şiddeti yeterli bulunmuştur.. Hayvan başına düşen Yemlik ve Suluk alanları, yumurta üretim kümesleri dışında yetersiz bulun muştur. Broiler İşletmelerinde^ 24 saat aydınlatma ve Serbest yemleme uygulanmaktadır. Ortalama olarak 30.32 - 1*384 gün Etlik Civ civ yemi,. 22.59 * 0.908 gün Etlik Piliç, yemi kullanılmaktadır.. Hayvan başına ortalama 2 £. 0.119 Kg. Etlik civciv yemi, 2..51*:0*1İ2 Kg. Etlik Piliç yemi kullanılmaktadır. 1 Kg. Canlı Ağırlık için ortalama 2.81 *? 0.156 Kg.. Yem tüketilmektedir. Ticari Yumurta üretim İşletmelerimde Serbest yemleme uygulanmaktadır..Civciv döneminde ilk 1-2 gün devamlı ışık verilmekte,; daha sonra yavaş, yavaş aydınlatma süresi Gün ışığına indirilmektedir, üretim döneminde is© ışık programına 13 - 14 &&%%' tan başlayıp- 37 - 16 - 17 saat çıkılmaktadır. Ortalama olarak 7.5 * 0*90 hafta Civciv femi, 6.4 * 0*68 hafta Piliç Büyütme Yemi ve 5»k± 0.29 hafta Piliç Geliştirme yemi kullanılmaktadır. İşletmelerin çoğu yumurta yemine % 5 yumurta teriminde ve 20 - 21. haftalarda geçmektedir. Damızlık Yumurta üretim İşletmelerinde, Civciv döneminde 1-2 gün devamlı ışık verilir ve Serbest Yemleme uygulanır» Da ha sonra ışık süresi Gün ışığına çekilmeye başlanır ve Kısıtlı yemlemeye geçilir. Dişilerin gagaları ilk haftada kesilmektedir. Piliç döneminde de Gün ışığı süresinde, Kısıtlı yemlemeye devam edilmektedir, üretim dönemi başında aydınlatma süresi 13 - 14 saat' tan başlayıp 16 - 17 saat* a çıkartılmaktadır. Civciv yemi kullanım süresi ortalama 5 hafta, Piliç Büyütme ve Piliç Geliştirme, yemi kullanım süreleri ise ortalama 8.5 haftadır. 22 - 24. haftada Yumurta yemine geçilmektedir, üretim döneminde de Kısıtlı yemleme uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 38 - SUMMARY: The aim of this study is to investigate the technical aspects of the methods of feeding in poultry enterprises in Kemalpaşa location.. The investigation was carried out by using data obtained in 3k Broiler farms, 2% cammercial eggs producing1 farms and 3 hatching eggs producing farms. The results can be summarized as follows: The.poultry houses in the enterprises have beed used effectively.. Most of the poultry houses were built in the north - south direction. The roof isolation öf poultry houses were done except, for Broiler houses. The floor space for per bird calculated as recommended in the literatüre. There is na tural ventilation in all poultry houses. Feed preservation is good in these farms. Generally the lighting intensity for per p m is found to. be sufficient. Feeder length and water er length is insufficient except for egg production houses. In Broiler houses continuons lighting and adlibitum feeding are applied during 2% haurs. On an average, starter feed 30.32 ±" 1.38% days, finisher feed 22.59 * 0.908 days are given. Average 2.0 ^ 0.119 Kg. starter feed per chicken and average 2.51 ~ 0.11 Kg,, finisher feed are used. The average amount of feed used for per 1 Kg* live weight is 2.81 - 0.156 Kg. Adlibitum feeding is applied in the enterprises producing commercial aggs. At the begining of chick period continuous lighting were applied for 1-2 days. The duration of lighting has decreased gradually to day length. However, in the egg- 39 - production previously 13 - Ut hours / day lighting is applied and then, it is increased to 16 - 1? hours / day. On an average of 7.,5>: i 0.90 weeks starter feed, 6.% - 0.68 weeks grower feed and 5.4 ^ 0*29 weeks finisher feed are used. In most of the enterprises the feed used in egg production period are given in the 20 th - 21 th weeks or, when the egg yield is increased to 5 percent. In the hate hery enterprises continuous lighting and adli bi turn feeding are applied for the first several days then, natural lighting is applied. The beaks of chicken are cut in the first, week. Restricted feeding is applied during natural lighting in the chicken period, ât the begining of production the lighting period is 13 - 14 hours per day then, it is increased to: 16 - 17 hours per day. The starter feed periods are on an average of 5 weeks. However, the grower feed periods are on an average of 8.5 weeks.. In 22 th - 2% th weeks the feed used in egg production is given. Also the limited feeding are applied in the production period. maeköğretta ***** DoWima»tasy°n