Adölesan gebelerin genel sağlık, beslenme durumlarını ve bunun yenidoğan üzerine etkileri
  1. Tez No: 40446
  2. Yazar: PINAR SÖKÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nutrition and Dietetics, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma Eylül 1993 - Ocak 1995 tarihleri arasında Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın ve Doğum Hastanesi Gehe Polikliniği ile Ankara Belediyesine bağlı Mamak - Boğaziçi Belediye Evi ve Sağlık Bakanlığına bağlı Altındağ I nolu Sağlık Ocağına müracaat eden 220 adölesan gebe (< 1 8 yaş) üzerinde adölesan gebelerin genel sağlık ve beslenme durumları ve bunun yeni doğan üzerine etkilerini araştırmak üzere planlanıp yürütülmüştür. Araştırmaya katılan tüm adölesan gebelerin yaş ortalaması 17.44 ± 0.73 yıl olup bu gebelerin evlilik ve ilk gebelik yaş ortalaması ise sırasıyle 16.40 ± 0.99 yıl, 16.83 ±0.5 yıldır. Araştırma kapsamındaki tüm adölesan gebelerin ağırlık kazanımı ortalaması 10.95 ± 4.89 kg, beslenme eğitimi verilerek sık kontrol edilen grupta ise 1 1.14 ± 3.71 kg. dır. Böylece adölesan gebeler kendileri için önerilen 14 - 16 kg ağırlık kazanımının ancak %68.8 ile %78.6'sına ulaşabilmiştir. 83Adölesan gebelerin %7.7'sinin önceki, %2.9'unun bu gebeliği olmak üzere toplam %11.6'sı düşük ve kürtaj ile yine %1.4'ü önceki, %1.7'sinin bu gebeliği olmak üzere toplam %3.1'i ölü doğum ile sonuçlanmıştır. Çoğul gebeliği yaşayan gebeler %14.5'dir. Tüm adölesan gebelerde %40.9'u mikrositer anemi olmak üzere enfeksiyon, hipotansiyon, hipertansiyon, kanama, konstipasyon, hemoroid, mide yanması gibi sağ lık sorunlan da gözlenmiştir. Doğumları izlenebilen 168 gebeden doğan bebeklerin %5.3'ü sorunlu pre- matür olmak üzere % 10.1 'i erken (premalür) doğum % 1.81 'i düşük doğum ağırlıklı (^ 2500 g) olup, bebek ve adölesan annenin büyüme ve gelişmesi için gerekli enerji ve be sin öğeleri için aralarında rekabet görüşü desteklenmiştir. Normal zamanında ve normal ağırlıkta doğan bebeklerin %28.3'ünde çeşilli sorunlar (emme refleksi geç, fizyolojik sa rılık, mekanyum, organ fonksiyon yetersizlikleri, hipoglisemi ateş) gözlenmiştir. Çocukların antropomelrik ölçümlerinden boy ve ağırlık anne yaşma göre değerlendirilmiş; 17 - 18 yaş grubu annelerden doğan bebeklerin çoğunluğunun boy (%61.3) ve ağırlık ölçülerinin (%40.5) 26-75 persentillerde; üst orta kol çevresine göre ise çoğunluğun (%78.6'sı) standardın %85'inin üzerinde olduğu; kol / baş çevresi stan dardına göre %97.5'inin 0.31 'in üzerinde olduğu bulunmuştur. Adölesan gebelerin beslenme bilgisi ile beslenme alışkanlığı arasındaki iliş ki anlamlı bulunmuştur (p < 0,05). Araştırma başında ve eğitimden sonra tekrar beslen me bilgi ve alışkanlıkları değerlendirilmiş, her iki durumda da gözlenen artışlar olmuş tur (p< 0,01). 84Adölesan gebeler protein ve vitamin C dışındaki tüm enerji ve besin öğele rini özellikle demir, kalsiyum, çinko, vitamin A'yı önerilen miktarların altında tüketmiş lerdir. Eğitim sonrası ve kontroller esnasında tekrar enerji ve besin öğeleri tüketimleri incelenmiş vitamin A ve kalsiyum tüketimindeki artışlar (p < 0.05) dışındaki artışlar an lamlı bulunmamıştır. Bu araştırmada adölesan gebeliğinin anne ve bebek üzerindeki etkileri gös terilmiştir. Adölesan gebelerin hem kendileri hem de felüsün gereksinimleri düşünüle rek gerekli besin tüketim önerileri ile yeterli ağırlık kazanımı sağlanması, mümkünse adölesan gebeliğin önlenmesi için tüm kadınların çocukluk yaşlarından itibaren eğitim lerine önem verilmesi gerektiği önerilmiştir. 85
Özet (Çeviri)
This survey was conducted on 220 adolescent pregnant aged between 15 to 18 years old, who came to examine to the obstetrics clinics of Dr. Zekai Tahir Burak Hospitals, and two other Puplic Health Centers in Ankara. General health and nutritional status of adolescent pregnants and the eflecls of them on their newborns were beeing in vestigated in this study. The average of the pregnants of their, marriage and their first gestation age pregnants were 17.44 ± 0.73, 1 6.40 ± 0.99, 1 6.83 ± 0.5 years old respetively. The average weight gain of the whole pregnants was 10.95 ± 4.85 kg, whe- ras of those who were given nutrition education was 1 1. 14 ± 3. 1 1 kg. So that the adoles cent pregnants could reach only the 68 % to 78 % of the ideal weight gain which was 14 -16 kg. Overal 1 1.6 % of adolescent pregnancies (previous 7.7 %, recently 2.9 %) 86were terminated by abortus or curiage and 3.1 % of all pregnancies (1.4 % previous and 1.7 % recently) were terminated by still - birth. The percentage of multiple pregnancies were 14.5 %. Besides these, some other health problems such as infections, hypoten sion, hypertension, bleeding, konstipalion and microcyter anemia (40.9 %) were also seen. Among the 168 labour, 10.1 were preterm (prctmatiire) labor (5.3% of them were complicated prematures); 1.8 % were low birth weight. Among the newborns who were mature and had normal birth - weight, some other prohlems shuc as late sucking reflex, physiological jourhdence, meconium ileus, hypoglycemia, fever etc. were ob served. Height and weight of newborns were evaluated according to maternal age. Among the babies whose maternal ages were 17-18 years old; in most of them height (61.3 %) and weight (40.5 %) of most of them were in 26-75 percentiles; upper middle arm circumference of 78% of newborns were above 85 % of standards; arm / head cir cumference of 97.5% of newborn were above 0.3 1. So we can conclude that 15 - 16 age groub of mothers had short and thin newborns compared to those of 17 - 18 age groub of mothers. The relationship between the nutrition education and nutritional habits were significant (p < 0.05). The nutritional education and habits were evaluated at the begin- ing of the research and then after the education and there happened some improvements in both stivalions (p < 0.01 ). The adolesant pregnants consumed all the mineralls and vitamins especially 87iron, calsium, zinc, vitamin A except vit. C and protein, less then reccomendation. After given education, again their consuplion of vitamins and mineralls were investigated and expect vit. A and calsium, no significant increament were seen in their consuption. In this research, the effects of adolesant pregnancy on both mother and in fant were studied. As a conclusion, we recommend that all the women, begining from their childhood, should be educated against adolescent pregnancy and if it is not possible, they should be informed about the importance of enough nutrition during their pregnancy. 88