İşitme engelliler ve sağlıklı kişilerin motor fonksiyonlarının karşılaştırılması
The Comparison of motor functions of hearing impaired and healthy people
  1. Tez No: 40447
  2. Yazar: ZAFER ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. SAADET OTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kulak Burun ve Boğaz, Physical Medicine and Rehabilitation, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışma, işitme engellilerin motor fonksiyonlarının değerlendirilerek sahip oldukları performansın ve fiziksel özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yaşları 8-10 yıl arasında değişen doğuştan bilateral sensorineural tip işitme kaybına sahip 20 kız, 20 erkek çocuk deney grubu olarak alınmış ve motor fonksiyonları etkileyen parametreler açısından değerlendirilerek sağlıklı çocuklardan oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Değerlendirmede postür analizi, kısalık testleri, kas testi, denge testi, yürüyüş analizi, fiziksel uygunluk testleri ve görsel algılama testleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda işitme engelli olgularda denge, postür, yürüme, kas kuvveti, görsel algılama ve fiziksel uygunluk komponentlerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilirken (p < 0.05), kas kısalığı ve esneklik açısından gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak an lamsız olduğu bulunmuştur (p > 0.05). Bu çalışmanın sonuçları işitme engellilerin sağlıklı bireylere göre motor fonksiyonlarmdaki yetersizlikleri ortaya çıkarmakla birlikte bu ko nuda oluşturulacak rehabilitasyon programlarının gerekliliğini göstermektedir. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed to determine the performance and physi cal characteristics of hearing impaired people by evaluating motor func tions. 20 girls and 20 boys with congenital bilateral sensorineural hearing loss, aged between 8-10 years old were taken as experimental group. They were compared with a control group of 40 healthy children and the pa rameters that effect the motor functions were evaluated. Posture analysis, muscle shortness tests, manuel muscle testing, gait analysis, physical fit ness and visual perception tests were used. The results of this study indi cated that there was a statistically significant difference (p < 0.05) be tween the hearing impaired subjects and the control group in balance posture, walking, muscle strengthi, visual perception and physical fit ness components, but there was no difference in muscle shortness and flexibility (p > 0.05). As a conclusion this study showed that there is a need for a new re habilitation program on this topic. Besides it indicates that the hearing impaired people are insufficent in motor functions with respect to healthy people. 68