Kurum bakımı altında bulunan normal ve zihinsel özürlü çocukların motor gelişimine, eğitimin etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The Effect of education on motor development institutionalized normal and mental retardae children
- Tez No: 40445
- Danışmanlar: PROF.DR. NERGİS GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu araştırma, kurum bakımı altında bulunan normal ve zihinsel engelli çocukların büyük kas (kaba) motor gelişimlerine eğitimin etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde korunma altına alınan 55 normal, 45 zihinsel engelli toplam 100 çocuktan oluşturulmuştur. Örnekleme seçilen gruba Denver Gelişimsel Tarama Testi uygulanarak test sonucu gelişim aralığı 4-5 yaş düzeyinde olan, korunmaya muhtaç 13'ü normal, 10'u zihinsel engelli olan çocuk ile A ve B deney grupları oluşturulmuştur. Deney gruplarına eğitim öncesi ve sonrası P.B.K.M.G.K.L. uygulanarak eğitimin etkisi araştırılmıştır. Haftada 2 gün olmak üzere 3 ay süreyle gruplara motor gelişimi destekleyici eğitim programı verilerek, eğitimin her iki gruba olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This Searching aims to examine the effect of education on gross motor development of institutionalized normal and handicapped Children in contrast. 100 samples of searching are chose from Saray Care and Rehabilitation Center which is under Primeministary Social Service and Children Protection Institution. 55 of them normal and 45 of them are mental retardate. They are applied Denver Progressive Research Tests. We formed totally 23 experimental (A and B) groups from the development intervals of 4-5 age children; 13 of them are normal and 10 of them are mental retardate. We applied Portage Gross Motor Development Control List to ascertain the position of motor development on groups. To examine the effects of education on the groups. We applied a 3 mounth motor development increasing programme which was 2 days a week.