Pulmoner tüberkülozlu hastalarda sitokin üretimi ve enfeksiyona direnç
  1. Tez No: 40451
  2. Yazar: AYŞE METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN SANAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
6) ÖZET Bu çalışmada tüberkülozlu (TB) hasta ve sağlıklı tüberkülin-pozitif kontrol grupları immün cevap profilleri açısından karşılaştırılmışlardır. Yirmibeşi kaviter veya yaygın ve yirmisi lokalize tutulum ( altı zondan bir veya daha azı ) gösteren yeni tanı almış, HTV negatif akciğer tüberkülozlu 45 hasta çalışmaya dahil edilmiş; tedavi öncesinde PPD ve M. tuberculosis'in 38 kDa antijeni ( p38 ) ile in vitro lenfosit proliferasyonu, kültür süpernatanlarında IL-2, IL-4 ve IFN-y miktarları ve serum anti-mikobakteriyel IgG antikor düzeyleri araştırılmıştır. Tüberkülozlu hastalarda, özellikle ilerlemiş hastalık grubunda daha belirgin olmak üzere kontrol grubuna göre daha düşük lenfosit proliferasyonlan, interlökin-2 ( IL-2 ) ve interferon-y üretimleri saptanmıştır. Tüm gruplarda IL-4, ölçülebilir düzeylerde fakat çok düşük bulunmuştur. Hastaların klinik, radyolojik ve bakteriyolojik olarak takipleri 3-6 ay boyunca sürdürülmüş; 40 hastada iyileşme saptanırken 5 kişide düzelme gözlenmemiştir. Kısa dönemde tedaviye iyi cevap vermeyen hastaların her iki grupta IFN-y üretim eksikliği gösteren hastalar arasında olması ve 5 hastadan dördünde anti-PPD ve/veya anti-p38 IgG antikorlarının yüksek düzeyde bulunuşu bu hastaların büyük bir kısmında Th2-tipinde immün cevaplar geliştiğini; ilerlemiş hastalık grubuna ait olan ve immün cevap paterni Th2 tipinde olan 3 hasta hariç, tedaviye cevap veren hastalar ve kontrol grubunun çoğunda saptanan normal IFN-y üretimi ve düşük antikor düzeyleri, bu bireylerde cevabın Thl-tipinde olduğunu düşündürmektedir. 92
Özet (Çeviri)
SUMMARY HUMORAL AND CELLULAR IMMUNE RESPONSIVENESS TO PPD AND 38 kDa PROTEIN IN PATIENTS WITH ACTIVE PULMONARY TUBERCULOSIS: Thl/Th2 phenotypes and clinical correlations The immune responsiveness was determined in 45 newly diagnosed pulmonary tuberculosis patients ( HTV- ), 25 with cavitary or difruse, 20 with localized involvement ( less than one out of six zone ) and 12 tuberculin positive healthy controls by in vitro proliferation to PPD and 38 kDa antigen of M. tuberculosis, serum anti-mycobacterial IgG antibodies, secretion of interleukin-2 (TL-2), IL-4 and interferon-gamma (TFN-y) in culture supernatants of circulating mononuclear cells stimulated with PPD and 38 kDa antigen before the initiation of anti TB therapy. We observed diminished lymphocyte proliferation, lower concentrations of IL-2 and IFN-y in response to PPD and 38 kDa antigen in patients, particularly in advanced disease group when compared to minimal disease group and control subjects. EL-4 levels were measurable but too low in all groups. Clinical, radiological and bacteriological follow-up continued up to 3 - 6 months; 40 patients improved but no amelioration was seen in 5. Acumulation of these non- responders in defective IFN-y and high anti-PPD and/or anti-38 kDa protein IgG antibody production group, and except 3 patients with Th2- type immune response who belong to the advanced disease group, high IFN-y and low anti-mycobacterial IgG antibodies in most of the responders and healthy controls suggested that these individuals exhibit a Thl pattern of immune responsiveness while non-responders have Th2 pattern. 93