Resimli kitaplarla yapılan destekleyici eğitimin zihinsel özürlü çocukların dil gelişimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of additional picture-story book education on the language development of mentally retarded children
  1. Tez No: 40450
  2. Yazar: EMİNE ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜBECCEL GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu araştırma, haftada üç gün olarak sürdürülen hazırlık grubu özel eğitim programına ilave olarak resimli kitaplar ile yapılan destekleyici eğitimin zihinsel özürlü çocukların dil gelişimlerine etkisini incelemek amacıyla planlanmış ve uygulanmıştır. Yirmiyedi haftalık süreci kapsayan bu çalışma 7.3.1994- 9.9.1994 tarihleri arasında Edirne ii Merkezinde Trakya Üniversitesi Zihin ve Hareket Özürlü Çocuklar için Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezinde hazırlık grubu özel eğitim programına devam eden 7yaş 7ay-9 yaş 4ay yaşlan arasında sekiz kız ve sekiz erkek olmak üzere onaltı çocukla yapılmıştır. Araştırmaya alınan tüm çocuklara Peabody Resim -Kelime Testi, Seattle Performans Bilişsel Gelişim Değerlendirme ölçeği, Seattle Performans Dil Gelişim Değerlendirme Ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca kitaplardan dil kullanım stratejilerine uygun olarak hazırlanan sorulara verilen yanıtlar 1. test ve 2. test olarak değerlendirilmiş ve çocukların dil gelişim düzeylerini belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Haftada üç gün olarak sürdürülen hazırlık grubu özel eğitim programına ek olarak günlük eğitim programının başında ve sonunda olmak üzere resimli kitap resimleri gösterilmek suretiyle yüksek sesle okunarak tüm çocuklar tarafından dinlenmesi sağlanmıştır. Okunan kitapların, özellikle içerik ve resimlendirme bakımından, resimli kitaplarda olması gereken özellikleri taşıyanlar arasından seçilmesine dikkat edilmiştir. Ancak, çocukların zihinsel seviyelerine uygun olarak bazı öykü metinlerindeki uzun cümleler, anlayabilecekleri düzeyde kısa ve basit cümleler şeklinde değiştirilerek,uygulanmıştır(Ek-2). Kitaplar okunduktan sonra, çocukların bilmediği kelimeler açıklanmış, çocuklar kitaptaki resimleri anlatmaya, yarım bırakılan cümleyi tamamlamaya, öyküdeki olayları dramatize etmeye, öyküdeki olaylarla ilgili kendi yaşantılarından örnekler vermeye, kitabı kendi cümleleriyle özetlemeye yöneltilmişlerdir. Ayrıca kitabın bu çocukların dil gelişimine -114-yararlı olması İçin, kitaplar okunmadan önce çocuklara konu ile ilgili somut olarak yaşantıları olması, deneyim kazanmaları amacıyla çeşitli etkinlikler yaptırılmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde ; ortalama.yüzde, Mann- VVhitney U Testi, Wilcoxon Eşleştirilmiş iki Örnek Testi, Mc-Nemar Testi kullanılmıştır. Sonuçta; zihinsel özürlü çocuklara resimli kitapları tekrar tekrar okuyarak, bilmedikleri kelimeleri açıklayarak, dil kullanımını destekleyen stratejilere uygun sorular sorarak, destekleyici dil eğitimi vermenin, çocuğun alıcı ve ifade edici dil gelişim düzeyinde, sözcük dağarcığının gelişiminde etkili olduğu bulunmuştur. -115-
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was planned and carried out to investigate the effects of the additional training with picture story books-in addition to the special educational programme for preparation for school which had been carried out three days a week-on the language development of mentally-retarded children. This twenty-seven-week study (between March 7th and September 9th 1994) was performed on 16 children (8 girls and 8 boys) aged between 7 years and 7 months and 9 years and 4 months who attended the special educational programme for preparation for school at Trakya University Training and Research Center for Mentally and Physically Handicapped Children in Edime. Peabody Picture-Vocabulary Test, Seattle Performance Cognitive Development Assessment System, Seattle Performance Language Development Assessment System were applied as pre-research and post-research tests. Moreover, the children's answers which were given to the questions prepared from the books proper to the language usage strategies were evaluated as the first and second tests and were used to determine the children's language development levels. In addition to the special educational programme for preparation for school which has been applied three days a week, the pictures in the picture story books were shown to the children and the books were read aloud and the children were asked to listen carefully at the beginning and at the end of the daily educational programme. The books in the research were chosen carefully among the books which had the proper characteristics of picture books, especially in terms of content and illustration. However, some long sentences in some of the narratives were changed into short and simple sentences to make them understandable for the children's mental levels. -116-After the books were read to the children, the words which the children did not know were explained and the children were directed to complete the unfinished sentences, to dramatize the events in the stories, to give examples of their own experiences related to the events in the stories and to summarize the books with their own sentences. Moreover, to make the stories in the books useful for these handicapped children's language development, we presented various activities to the children to have some experience related to the subjectmatters in the books before reading them aloud. For the statisticial analysis of the gathered data, mean avarage and percentage were calculated and Mann-Whitney U test, Wilcoxon Test, Mc-Nemar Test were used. As a result, it has been found out that additional training of the mentally retarded children-by reading the picture story books again and again, by explaining the meanings of the new words, by asking questions proper for the strategies supporting the language usage-is effective on the children's receptive and expressive language development levels and on improving their vocabulary. ?117-