Ankara piyasasında satılan çeşitli dondurma, şekerleme ve pasta süslerine katılan sentetik gıda boyalarının kantitatif olarak araştırılması
The Quantitative analysis of synthetic food dyes added in ice cream, candy and pastry ornaments sold in the market, in Ankara
  1. Tez No: 40452
  2. Yazar: ALEV KALYONCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE YURTTAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
45 ÖZET Bu araştırma Ankara piyasasında tüketimi çok olan dondurma, şekerleme ve pasta süslerinde boyaların kullanım sıklığı, türleri ve miktarları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu plan çerçevesinde Ankara'nın değişik semtlerinden rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 25 ayrı pastaneden yine rastgele örnekleme yöntemiyle alınan 100 adet dondurma, 100 adet şekerleme ve 40 adet pasta süsü olmak üzere toplam 240 adet örnek kullanılmıştır. Bütün örneklerdeki boyaların kalitatif tayininde yün boyama ve kağıt kromatografisi yöntemi kullanılmıştır. Kantitatif tayinler ise UV- visible spektrofotometre kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre pasta süslerinin %80'inde, şekerlemelerin %53'ünde ve Türkiye'de boyanması yasak olan dondurmaların %52'sinde bir veya birden fazla boya maddesi bulunmuştur. Gıda Maddeleri Tüzüğüne (GMT) göre ülkemizde kullanımı yasak olan eritrosine ve fast-green boyalarının toplam numunelerin %7.9'unda (19 örnek) kullanıldığı tespit edilmiştir. Diğer boyaların ise (Sunset-yellow, ponceau 4R, indigotine, kinolin sarısı ve tartarazine)1 5 örnek harici (%6.3), geri kalan örneklerin hepsinde (%42.9) GMT'nün izin verdiği değerlerin çok üstünde olduğu saptanmıştır. Sonuçta Ankara piyasasındaki dondurma, şekerleme ve pasta süsü üreticilerinin büyük çoğunluğunun üretimleri esnasında GMT'ne uymadıkları ve piyasadaki denetleme mekanizmalarının da yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY This study was carried out to determine the type, the amount and the frequency of use of dyes which are added in ice cream, candies and pastry ornaments being consumed a lot in Ankara market. For this purpose 240 samples, of which 100 were candies, 100 were ice cream and 40 were pastry ornaments, were randomly collected from 25 different pastry shops from various section of Ankara. Wool dying and paper chromatography methods were used for the qualitative detection of dyes in these samples. Quantitative determination were made by using UV-visible spectrophotometry. The results showed that there was one or more than one dye material in 80% of pastry ornaments, 53% of candies and 52% of ice creams which are forbidden to colour in Turkey. Erithrosine and fast- green dyes, which are forbidden to use in food coloring by the law, were detected in. 7.9% (19 samples) of all samples. Except in 6.3% (1 5 samples) of samples, other dyes (sunset-yellow, ponceau 4R, indigotine, quinoline yellow and tartrazine) were found to be over the limit permitted by the law in 42.9% of them. As a result, most of the ice cream, candy and pastry ornament producers in Ankara market do not obey the food production laws and the control mechanisms in the market are not enough.