Menapoz öncesi ve sonrası kadınların beslenme durumları, kemik mineral dansiteleri, antropometrik, hormonal ve biyokimyasal parametreleri arasındaki etkileşim üzerine bir araştırma
Bone mineral density pre and post menopausal women: Effects of age, dietary intake and nutritional habits, physical activity
- Tez No: 40455
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZAN BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nutrition and Dietetics, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Bu çalışma; menapoz öncesi ve sonrasında bulunan kadınlarda kemik mineral dansitesi üzerine beslenme durumlarının ve osteoporozisin diğer oluşum faktörlerinin etkisini saptamak amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma deney planı: 25-35 yaş arası, 36-45 yaş arası, 46 ve üstü yaş olmak üzere 3 grup kadın seçilmiştir. İlk aşamada sağlık muayeneleri sonucu tesbit edilen her gruptan 25 kadının, toplam 75, hematolojik, biyokimyasal ve hormonal tetkikleri yapılmıştır. Bu kadınlardan evinde çalışmayı kabul eden 15 'er kadınının, toplam 45, genel bilgileri, beslenme durumu ve alışkanlıklarını tesbit etmek amacıyla anket uygulanmış ve antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Anket formu uygulanan 15'er kadının 7'sinin ayrıca, toplam 21, kemik mineral dansitelerine bakılmıştır. Araştırmada östrojen yetersizliğinin osteoporozis oluşumunda önemli olduğunu fakat tek basma etkisinden çok fiziksel aktivite azlığı, besinsel ve diğer nedenlerle ilgili olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, has been designed and put into application in order to determine the effect of food habits and other occurrence factors of osteoporosis on bone mineral density of women who have been in premenopause and postmenopause periods. The study plan includes: Three group of individuals have been chosen whose ages are; 25-35, 36-45 and 46 and elder ones. In the first step, 25 individuals from each group, totally 75 who are determined by means of inspections, have been careed out hematological, biochemical and hormone close examinations. An inquiry has been applied and anthropometric measures have been done to 15 women from each group, totally 45 whom accepted to cooperate in their houses, to make clear their general information's, nutritional behaviors and habits. Also, 7 individuals among the said 15 individuals who applied the inquiry, totally 21, have been measured bone mineral densities. In the research the importance of the effect of insufficiency of estrogen has been noticed in occurrence of osteoporosis but, however, the physical activity scarcity nutritional and other reasons together have been found more important.