Juvenil ve hızlı ilerleyen periodontitisli hastaların cep sıvısı örneklerinde interlökin-1 beta (IL-1 Beta) düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 40454
  2. Yazar: ŞULE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EZEL BERKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Çalışmamızda, JP' li, HİP' li hastalardan ve periodontal olarak sağlıklı bireylerden alınan, dişeti cep sıvısı örneklerinde IL-1R seviyeleri çalışılmıştır. Ayrıca klinik olarak cep derinlikleri, dişeti iltihabının şiddeti, sondlamada kanama varlığı ve cep sıvısı miktarı değerleri de saptanmıştır. Hasta gruplarındaki örnekleme bölgesi tüm klinik parametreler, kontrol grubuna kıyasla önemli derecede yüksek bulundu. Cep derinliği ve periodontal indeks değerleri HİP grubunda JP grubuna kıyasla yüksek bulunurken; gingival indeks ve kanama indeksi değerleri açısından önemli bir fark bulunamadı. Cep sıvısı IL-1S değerleri hasta gruplarında kontrol grubuna göre önemli oranda yüksek bulundu. Üç grup arasındaki en yüksek IL-1S seviyesi HİP grubunda bulundu, bu sonuç HİP' li hastalardaki aktif ve hızlı periodontal yıkımla ilişkili olabileceğini göstermektedir. Ayrıca HİP grubundaki IL-1R seviyesinin JP grubuna göre yüksek bulunması; JP grubunda TNF, PGE2 gibi doku yıkımından sorumlu diğer faktörlerin daha baskın olabileceği sonucu çıkmaktadır.. Hasta ve kontrol grubundaki tüm klinik parametreler ile IL-1S düzeyleri arasında önemli bir ilişki bulunamadı. Çalışmamızın sonuçları, IL-1B düzeyini artışı periodontal hastalıklardaki doku yıkımıyla ilişkili olabileceğini göstermektedir. Klinik parametreler periodontal hastalıkların aktivitesini tanımlamada yetersiz kalmaktadır. Gelecekteki longitudinal klinik çalışmalar IL-1B parametresinin teşhis açısından bir değerinin olup olmadığı araştırılmalıdır. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, interieukin-1B (IL-1B) levels in the gingival crevicular fluid (GCF) samples were determined in patients with juvenile periodontitis (JP), rapidly progressive periodontitis (RPP) and the periodontals healthy subjects. The clinical parameters regarding the severity of periodontal breakdown, gingival inflammation, bleeding on provocation and the amount of GCF were also noted AH of the clinical parameters recorded at sampled areas, were significantly higher in both of the patient groups when compared to the control subjects. When pocket depths and periodontal breakdown values were considered, the patients with RPP had highest with among the patient groups. No correlation was found the patient with gingival inflammation and bleeding on provocation. The mean, IL-1S levels in both of the patient populations were significantly higher than the controls. However the patients with RPP had the highest IL-1B levels. The findings of the present study may suggest that the increased IL-1R levels seen in RPP could be related to the severity of inflammation and the rapid alveoler bone loss. In both patients groups and control group there was no significant correlation between the clinical parameters and the IL-1B levels. In view of our results, we may conclude that IL-1B levels in GCF were elevated in patient with RPP and JP. In our study, parameters are insufficient in order to determine the style of the periodontal disease activity. Further studies are required to elavate the diagnostic value of inflammatory periodontal diseases. 63