6-12 Yaş grubundaki zihinsel engelli, işitme engelli ve Cerebral Palsy'li çocukların insan figürü çizimlerinin incelenmesi
Investigation of the person figure dravings of children aged 6-12 with mental retardation, hearing defects and cerebral palsy
- Tez No: 40456
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışma; zihinsel engelli, işitme engelli ve Cerebral Palsy' li çocukların insan figürü çizimlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Örneklem grubunu en az 3 yıl bir özel eğitim merkezine devam etmiş olan, 6-12 yaş grubundaki ve çizim becerilerinde insan figürü çizebilme aşamasında olan zihinsel engelli, işitme engelli ve Cerebral Palsy' li 108 çocuk oluşturmaktadır. Herbir özür tipinde 36 çocuk bulunmaktadır. Veriler, Koppitz tarafından geliştirilen“insan Figürü Çizme Testi”ile Brown tarafından geliştirilen“insan Figürü Çiziminin Gelişimsel Özellikleri”isimli form kaynak alınarak düzenlenen“insan Figürü ve Detayları Formu”kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde;“iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi”ve“tek yönlü varyans analizi”kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre 6-7 yaş grubundaki zihinsel engelli çocukların normal gelişim gösteren 5 yaş, 8-9 ve 10-12 yaş grubundaki zihinsel engelli çocukların normal gelişim gösteren 6 yaş düzeyinde, 6-7 yaşındaki işitme engelli çocukların normal gelişim gösteren 6 yaş, 8-9 ve 10-12 yaş grubundaki işitme engelli çocukların normal gelişim gösteren 7 yaş düzeyinde; 6-7 ve 8-9 yaş grubundaki Cerebral Palsy' li çocukların normal gelişim gösteren 5 yaş, 10-12 grubundaki Cerebral Palsy' li çocukların normal gelişimi gösteren 6 yaş düzeyinde insan figürü çizebildikleri görülmüştür. Zihinsel engelli, işitme engelli ve Ceberal Palsy' li çocukların çizdikleri insan figüründe cinsiyetler arasında istatistiksel olarak önemli bir fark yoktur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been done with the aim of investigating drawings of person figure of the children who suffer from mental, hearing defects and Cerebral Palsy. The group which I analysed consist of iüö children who suffer from mental, hearing defects and Cerebral Palsy has attended to special education centre for at least 3 years, is at the stage of drawing person figure ability. They are between 6-12 years old. There are 36 children in each different type. The datum was appreciated by using“The Person Figure and its details”form which was arranged by using different sources named“The Tests of Drawing Person Figure”which was improved by Koppita and“The Progressing Specialities of Drawing Person Fifure”by Brown.“The Importance Test of The Difference Between These Two Awa rages”and“One Way Variation Analysis”were used in the statistical analysis of the datums. According to the datums that were formed at the end of the investigation show that the children who are between 6-7 years old and suffer mental defect have drawing person figure ability in the same stage,of five year olds children who have completed their normal growth. Also 6-9 and 10-12 year olds children were in the same stage with t> year olds children, 6-7 year olds children were in the same stage with 7 year olds children, 6-7 and 6-9 year olds children who suffer From Cerebral Palsy have drawing person figure ability in the same stage 5 year olds children and 10-12 was in the same stage with 6 year olds children. There aren't so many differences in sexes between the person figure drawings which were drawn by the children who 112suffer from meniai, hearing defect and Cerebral Palsy. The difference between ages and the person figure drawings of the children who suffer from mental, hearing defect and Cerebral Palsy, is very important as being stat i st ical. There is an important difference as being statistical between defect types and the person figure drawings of the children who suffer from mental, hearing defects and Cerebral Palsy. The difference between attendance to school and the person figure drawings of the children who suffer from mental, hearing defect and Cerebral Palsy is very important as being statistical. 11.