Petroklival bölgenin mikrocerrahi anatomisi ve cerrahi yaklaşımları
  1. Tez No: 40480
  2. Yazar: KAMİL MELİH AKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI.OZET Kafa kaidesi lezyonlarının komplikasyonsuz ve radikal olarak çıkarılmaları, son yıllarda Nöroşirurjinin önemli konularından birini oluşturmaktadır. Bu bölge lezyonlarının cerrahi tedavileri için eski teknikler yeni tekniklerle kombine edilerek Kafa Kaidesi Cerrahisi yaklaşımları tanımlanmıştır. Bu tanımlanan tekniklerle, petroklival bölge ve diğer kafa kaidesi bölümlerinde yerleşen lezyonlann düşük morbidite ve mortalite ile radikal olarak çıkarılması mümkün olmaktadır. GATA Nöroşirurji Anabilim Dalı Başkanlığında yapılan bu çalışmada formalin ile fikse edilmiş beş adet adult erkek kadavra başı. arterleri ve venleri renklendirilmiş lateks injeksiyonu ile boyandıktan sonra operasyon mikroskopu ile literatürde tanımlanan yeni cerrahi yaklaşım şekillerine uygun olarak diseke edildi Sonuçta petroklival bölgeye yapılan cerrahi yaklaşımlar uygulama kolaylığı, ekspojur genişliği ve endikasyonlan yönünden birbirleri ile karşılaştırıldı. Sonuç olarak petroklival yerleşimli lezyonlara en geniş ekspojur sağlayan yaklaşımların petrosal ve kombine subtemporal, suboksipital presigmoid yaklaşımlar olduğu görüldü. 45
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY Recently, radical excision without complication of skull base lesions is constituting one of the important subjects of neurosurgery. New skull base approaches that combined old with new techniques were defined for surgical treatments of these lesions. These new skull base approaches were permitted to the excision of lesions located at petroclival region and other skull base regions with lower morbidity and mortality. In this study which carried out in Microsurgery Laboratory of Neurosurgery Department of Gülhane Military Medical School, formaline fixed five adult cadaveric head following coloured latex injection to the arterial and venous systems via internal carotid artery and internal jugulary vein dissected under operation microscope. Dissections were furthered as suitable to skull base approaches defined in the literature. Suitability, extend of expojure and indications of surgical approaches to the petroclival region were compared. In conclusions; best, expojure to the petroclival region was established with petrosal and combined subtemporal, suboccipital, presigmoid approaches. 46