Performance monitoring of closed control loops
Kapalı kontrol döngülerinde performans izleme
- Tez No: 405073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM BARIŞ KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalısmada, rafinerinin farklı ünitelerindeki SISO kontrol döngülerinin performansları degerlendirilmi¸stir. Kıyas noktası olarak, minimum varyans kontrolör belirlenmis ve mevcut performansın beklenen performansa olan yakınlıgı, performans indeks kullanılarak nicellestirilmistir. Performans indeksinin dogru hesaplanması için, belli baslı parametre degerlerinin optimum degerleri farklı yöntemler ile tahmin edilmi¸stir. Bazı kontrol döngüleri için örnekleme zamanının yetersiz oldugu ve tahmin edilen ölü zamanların gerçek degerden farklı oldugu gösterilmi¸stir. Hesaplanan performans indekse dayanarak sınıflandırmalar yapılmıs ve performansı etkileyen kök-nedenler tahmin edilmi¸stir. Kök-neden teshisine klasik ve görsel bir yakla¸sım olarak ifade edilen güç spektral analizi ile baslanmıs ve güç spektral analizlerindeki piklerin büyüklügüne bakılarak, osilasyon tespit edilmistir. Elde edilen sonuçlar, oto-kovaryans fonksiyonuna ve zaman alanına baglı yöntemler ile desteklenmi¸stir. Ekipman bozulmaları, kontrolör parametre degerleri ve dıs bozucu etkenler osilasyona neden olmaktadır. Osilasyonun nereden kaynaklandıgı anlamak için, sırasıyla nonli- neerlik ve a¸sınma analizleri gerçeklestirilmistir. Nonlineerlik analizinde yüksek derecede istatistik kullanılmakta ve frekans çiftleri arasındaki etkile¸sim incelenmektedir. Nonlineerlik içeren kontrol döngülerinde olası ekipman arızalarını ortaya çıkarmak için asınma analizleri yapılmıstır. Analizler sonucunda, asınmanın varlıgında vananın problemli oldugu sonucuna varılmı¸stır. Osilatif davranısın görünmedigi durumda, kötü performansın parametre ayarlamalarından ya da dıssal etkenlerden kaynaklandıgı üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of the control loops in different refinery units has been evaluated. The minimum variance controller, designated as benchmark and the proximity to expected performance of the current performance has been quantified using performance index. For accurate calculation of the performance index, optimum values of certain parameters have been determined. It has been shown that sampling interval is insufficient for some loops and the estimated value of dead time is different from the actual value. The classification has been made on the basis of calculated performance index and root causes affecting the performance have been estimated with different methods. Diagnosing the root-cause has been initiated by the spectral analysis expressed as a classical and visual approach and oscillation has been detected by looking the magnitude of the peaks at the power spectral analysis. The results obtained have been supported by the methods depending on the auto-covariance function and time-domain. Equipment faults, controller parameter values and external disturbances cause the oscillation. To understand where the oscillation originated from, nonlinearity and stiction analysis were performed respectively. The higher-order statictics were used in nonlinearity analysis and interactions between frequency pairs have been examined. Stiction analysis has been made to reveal potential equipment faults in the control loops containing non-linearity. According to the results, it was concluded that valve is problematic in the presence of stiction. In the case of appearance of oscillating behavior has been emphasized that poor performance is arised from parameter settings or external disturbances.