Quality of service trades-offs between central data centers and nano data centers
Merkezi veri merkezleri ile dağıtık nano boyutlu veri merkezleri arasindaki servis kalitesi ödünleşmeleri
  1. Tez No: 405084
  2. Yazar: FARZANEH AKHBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA OVATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hepimiz farkındayız ki günümüzde teknoloji hızla gelişmektedir ve kişilerin gün geçtikçe yeni teknolojik yapılarla karşı karşılaşmasına sebep olmaktadır. Bulut bilişimö web uygulamalarının geliştirmesi ve zenginleştirilmesinde kullanılan en iyi ve yeni teknolojilerinden birisidir. Son yüzyılda, dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcıların büyük bir kısmı bir veya birden fazla internete bağlı cihaza ve bu cihazlardaki çeşitli programlara sahipler. Bu aplikasyonların vasıtası ile üretilen veri hacminin çok büyük bir seviyede olduğundan dolayı ve bunun yanında düşük kalitede veri yönetimi metotları kullanmak neticesinde servis sunucular yavas¸ veya kesintili çalışabilirler ve bu düşük servis kalitesi müşterilerin memnuniyetini ve müşteri sayısını azaltabilir. ˙Internet tabanlı teslimat oluşturucuları günümüzdeki altyapılarda düs¸ük kalitede olan servislerin en önemli sebeplerinden bir tanesidir. Kullanıcılar herhangi bir servis isteği oluşturduklarında o servis isteği internet üzerinden sunuculara ulas¸ır ve sunucu isteği işledikten sonra ona uygun servisi sağlar. Bu işlem zaman alır ve zaman alıcı olmasından dolayı sunucunun servis sağlamasında gecikmelere neden olur. Biz bu çalışmada isteklerin ve servislerin, kullanıcı ve sunucuya ulaşmaları için daha kısa bir mesafe hareket etmelerini ve böylece servislerin daha kaliteli bir şekilde sunulmalarını amaçlıyoruz. Bunun için veri merkezlerini yerel çevrelere taşımayı ve kullanıcıların daha hızlı ve daha az enerji harcayarak servislere ulaşmalarını hedefliyoruz. Bulut bilişimin kendi içerisinde barındırdığı ve belli düzeyde geliştirilmesi gereken kısımları mevcuttur. Bu çalışmada bulut bilişimin alt yapısında bulunan veri merkezinin performansı değerlendirilmiştir. Veri miktarının büyüklüğü günümüzün bu alanda en büyük sorunlarından bir tanesidir. Veri miktarındaki artış, yönetim boşluğuna sebep olmakla birlikte veri merkezinin güncel konfigürasyounun tüketici memnuniyetini karşılamamasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü bu çalışmada güncel veri merkezi konfigürasyonlarının yerine bir takım dag˘ıtılmıs¸ veri merkezlerinin performansı hizmet kalitesini artırmak amacıyla inceleme yoluna gidilmiştir. Yapılan bu çalışmada JAVA programında yazılan ve CloudSim üzerinde inşa edilmiş olan CloudAnalyst simülatörü kullanılmıştır. Mevcut veri merkezi nano düzeydeki veri merkezlerinin değiştirilmesi yoluna başvurularak yeni düzenin eski sistemle kıyaslanması sağlanmıs¸tır. Değişen veri merkezinin özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir: Hafıza kapasitesi, işlem hızı, bant genişliği ve bununla birlikte yerel merkezlerine istek gönderen tüketici sayısındaki değişimdir. Bu çalışmada ayrıca tüketici memnuniyeti etkileyen en önemli iki faktör olması sebebiyle eski sistemin ile geliştirilmiş nano düzeydeki yeni sistemi performans açısından ve sistemlerin kurulum maliyetleri açısından zamana baglı olarak farklı grafikler üzerinde gösterilmis¸tir. Bu grafikler bu açıdan deg˘erlendirildig˘inde nano düzeydeki veri merkezlerinin mevcut sisteme göre daha etkili çalıs¸tıg˘I gözlemlenmis¸tir. Sonuç olarak nano düzeyde veri merkezlerinin en iyi hizmet verdig˘i es¸ik deg˘erleri tespit edilmis¸tir.
Özet (Çeviri)
Nano data centers are one of the latest trends in cloud computing aiming towards distributing the computing power of massive data centers among the clients in order to overcome setup and maintenance costs. The distribution process is done over the already present computing elements in client houses such as tv receivers, wireless modems, etc. In this paper we investigate the feasibility of using nano data centers instead of conventional data centers containing accumulated computing power. We try to draw the lines that may affect the decision of nano data center approach considering important parameters in cloud computing such as memory capacity, diversity of user traffic and computing costs. We also investigate the thresholds for these parameters to find out the conditions that make more sense to set up nano data centers as the best replacement of Central Data Centers. We use a CloudSim based simulator, namely CloudAnalyst, for Data Center performance experiments in java. Our results show that 1 gigabyte memory capacity can be seen as a threshold for response time improvement of nano data centers. For nano data centers with more memory capacity there will not be any improvement in response times that leverages the performance cost. We also combine the results of response time and performance cost to provide a similar threshold.