Düynükkaya tepesi ve çevresinin (Ulaş-Sivas) florası
The flora of the Duynukkaya hill and its environment
- Tez No: 405149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma; Sivas ilinin Ulaş ve Altınyayla ilçeleri arasında yer alan Düynükkaya Tepesi'nin florasını kapsamaktadır. Çalışma alanı; İç Anadolu Bölgesi'nin doğu kısmında yer almaktadır. Alan, İran-Turan Bitki Coğrafyası Bölgesi'nde ve B6 karesindedir. Bu çalışmanın sonunda, 2527 bitki örneği toplanmış ve 68 familya, 289 cinse ait 559 vasküler bitki türü (581 takson) tanımlanmıştır. 25 tür B6 karesi için yeni kayıttır ve 119 takson Türkiye için endemiktir (% 20.5). Tür sayısı bakımından en büyük 10 familyanın sıralaması şu şekildedir: Asteraceae 97 (% 16.7), Lamiaceae 52 (% 8.9), Brassicaceae 49 (% 8.4), Fabaceae 48 (% 8.3), Caryophyllaceae 32 (% 5.5 ), Boraginaceae 29 (% 5.0), Liliaceae 25 (% 4.3), Apiaceae 23 (% 3.9), Poaceae 21 (% 3.6), Rosaceae 20 (% 3.4). Tür sayısı bakımından en büyük 10 cinsin sıralaması şöyledir: Astragalus L. 18, Salvia L. 14, Centaurea L. 13, Silene L. 12, Alyssum L. 11, Allium L. 8, Cirsium Miller 7, Helichrysum Gaertner 7,Onobrychis Adans. 6, Minuartia L. 6. Taksonların fitocoğrafik spektrumu aşağıdaki gibidir: İran-Turan elementleri 209 (% 36.0), Avrupa-Sibiry a elementleri 35 (% 6), Akdeniz elementleri 20 (% 3.4), Kozmopolit 4 (% 0.7), Bitki coğrafyası bölgesi bilinmeyenler 313 (% 53.9). Bitkilerin hayat peryotları spektrumu aşağıdaki gibidir: Tek yıllıklar 140 (% 24.1), İki yıllıklar 47 (% 8.1), Çok yıllıklar 394 (% 67.8).
Özet (Çeviri)
This study covers the flora of Düynükkaya Hill which located between Ulaş and Altınyayla districts of Sivas city. The study area is situated in the eastern parts of the Central Anatolia Region. The area is in the Irano-Turanian Phytogeographic Zone and square B6. At the end of this study, 2527 plant samples collected and 68 families, 289 genera belonging to 559 species of vascular plants (581 taxa) have been identified. 25 species are new records for the square B6. 119 taxa are endemic for Turkey (% 20.5). The largest ten families and those taxon numbers are as follows: Asteraceae 97 (% 16.7), Lamiaceae 52 (% 8.9), Brassicaceae 49 (% 8.4), Fabaceae 48 (% 8.3), Caryophyllaceae 32 (% 5.5), Boraginaceae 29 (% 5.0), Liliaceae 25 (% 4.3), Apiaceae 23 (% 3.9), Poaceae 21 (% 3.6), Rosaceae 20 (% 3,4). The largest ten genera and those taxon numbers are as follows: : Astragalus L. 18, Salvia L. 14, Centaurea L. 13, Silene L. 12, Alyssum L. 11, Allium L. 8, Cirsium Miller 7, Helichrysum Gaertner 7, Onobrychis Adans. 6, Minuartia L. 6. Phytogeographic spectrum of the taxa are as follows: Irano-Turanian elements 209 (% 36.0), Euro-Siberian elements 35 (% 6), Mediterranean elements 20 (% 3.4), Plant geographic region unknowns 313 (% 53.9), Cosmopolitans 4 (% 0.7). The life periods spectrum of the plant are as follows: Annual 140 (% 24.1), Biennial 47 (% 8.1) and Perennials 394 (% 67.8).