Polikistik over sendromunda hiperinsülinemi ile hiperandrojenemi ve Buserelin testine 17 hidroksiprogesteron cevabı arasında ilişki
  1. Tez No: 40515
  2. Yazar: DEMET CENGİZ (AYATA)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
60 ÖZET Bu çalışmanın amacı PKOS' lu hastalarda Buserelin testine 17-OHP cevabı ile OGTT'ne insülin cevabı arasındaki ilişkiyi ve OGTT esnasında insülin ile androjen- ler arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran 28 PKOS'lu ve 18 normal kadın üzerinde yapıldı. Tüm kadınlar da orta foliküler fazda bazal serum sT, TT, A, 11-DOK, 17-OHP, DHEAS, FSH, LH, prolaktin, SHBG, insülin ve C peptid seviyeleri ölçüldü. Tüm kadınlara pelvik ultraso- nografi yapılarak over volümleri ve ovaryan stroma ekoları hesaplandı. Çalışmaya katılan tüm kadınlara Buserelin testi ve OGTT yapıldı. Buserelin testine 17-OHP ce vabı ve OGTT 'ne insülin ve androjen cevabı araştırıldı. PKOS'lu kadınlarda bazal serum sT, TT, A, DHEAS, 17-OHP, 11-DOK ve insü lin seviyeleri ile over volümü ve ovaryan stroma ekoları kontrol grubu kadınlardan an lamlı olarak daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY The aim of our study is to evaluate the relationship between 17-OH P response to buserelin test and insulin response to OGTT and between insulin and androgens during OGTTinPCOS. This study was made on the 28 women with PCOS and 18 healty women who applied to Department of Gynecology and Obstetrics, Erciyes University, Medical Fa culty. Basal serum sT, TT, A, DHEAS, 17-OHP, 11-DOK, FSH, LH, prolactin, SHBG, insulin and C-peptid levels were measured in the mid-follicular phase. Ovarian volumes and ovarian stroma echoes were calculated using pelvic ultrasound in all study subjects. Buserelin testing and OGTT were performed in the all subjects. 17- OHP response to buserelin testing and androgen and insulin responses to the OGTT were measured. Basal serum sT, TT, A, DHEAS, 17-OHP, 11-DOC, insulin levels, ovarian vo- lum and ovarian stroma echoes were significandy higher in PCOS than in the controls. Positive corelation was found between ovarian stroma echo and basal serum sT level63 (r:0.38 p0.05). We conclude that women with PCOS have abnormal ovarian responses to stimu lation by buserelin. Our findings suggest that the regulation of the ovarian 17-a hydroxylase and C-17, 20 lyase activities is abnormal in such women. We found hipe- rinsulinemic response during OGTT but this results showed no linear relationship bet ween high levels of insulin and ovarian androgen production, and no correlation bet ween 17-hydroxyprogesterone hyperresponsiveness to buserelin testing and hyperin- sulinemia in polycystic ovary syndrome.