Combustion characteristics of different pulverized biomasses in small scale flames
Küçük ölçekli yanmalarda farklı boyutlarda toz haline getirilmiş biyolojik katı yakıtların yanma karakteristikleri
  1. Tez No: 405158
  2. Yazar: BAŞAT ÖZMERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı, biyolojik yakıtların kullanımı ve yakılması alanında araştırma ve geliştirme çalışmalarının belirlenmesidir. Bu tezde, yenilenebilir enerji kaynağı olarak biyokütleye, küçük ölçekli yanmalarda ölçümler ve birçok çeşit biyokütle yakımı sırasında kül oluşumuna genel bir bakış ele alınmıştır. Toz haline getirlmiş biyolojik yakıt hava ile reaktöre gönderilir. Reaktörün maksimum ısı kapasitesi 50 Kw. Reaktörde 1100 oC sıcaklıkta üstten yanmalı düşey silindirik yanma odası vardır. İki kısımdan oluşmaktaktadır. Refraktör malzemeden ve karbon çelikten yapılmış konveksiyonla ısı transferinin gerçekleştiği kısımdır. Çıkan gazı 180 oC 'ye soğutma amacıyla direkt soğutma sistemi de mevcuttur. Reaktörde yanması gerçekleşen biyolojik yakıtlardan kül örnekleri alınarak analizleri yapılır ve yakıt yapısıyla yanmayla ilgili önemli sonuçlara ulaşılır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to establish a fundamental basis for further research and within the field of biomass usage and burning. In this thesis, an overview of biomass as renewable energy source and measurements in small scale flames and ash deposit formation during firing of several biomass sources have been made. The pulverized biomass is transported pneumatically to the burner in an air stream coming from an air injector. The burner maximum fuel input is 50 kw. The reactor consists of a vertical cylindrical combustion chamber which has approximately 1100 oC temperature that is fired from the top. It is divided in radiative section made of a refractory material and convection section made of a carbon steel. A direct quench system is also installed to cool down the offgas to about 180 oC by help of pressurized air. After the combustion of biomasses, examples of ash deposits are taken and several tests and analyses are done to be able to get information of combustion and fuel characteristics.