Flow characteristics and heat transfer enhancement of sinusoidal corrugated channels
Sinüs eğrisi şeklindeki oluklu kanallarda akış karakteristiği ve ısı transferi iyileştirmesi
  1. Tez No: 405170
  2. Yazar: VELİ ÖZBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, sinüs eğrisi şeklindeki oluklu çeşitli kanalların içindeki akış karakteristiği ve ısı transferi gelişimi incelenmiştir. Kanal yüksekliği ve faz açısının akış yapısı ve ısıl performansına etkileri Reynolds sayısı, 2500≤Re≤7500 aralığında incelenmiştir. Bu çalışmanın geometrik yapılandırılması; üç farklı kanal yüksekliğini (Hmin/Hmax=0.36, 0.54, 0.72) ve üç farklı faz açısını (φ=0°, 90°, 180°) kapsamaktadır. İlk olarak, oluklu kanallardaki akış karakteristiği hem deneysel hem de sayısal olarak incelenmiştir. Parçacık görüntülemeli hız ölçüm (PIV) tekniği ile elde edilen deneysel sonuçların, sayısal benzeşim yöntemi ile elde edilen sonuçlarla kıyaslaması yapılmıştır. Sonrasında, sinüs eğrisi şeklindeki oluklu kanalların hidrodinamik yapıları ve ısıl performansları çalışılmıştır. Hız dağılımı, türbülans düzeyi, yerel ve ortalama Nusselt sayısı, Nu ve sürtünme katsayısı, f çeşitli geometrik yapılar için hesaplanmıştır. Nihai olarak, en uygun kanal geometrik parametrelerini ve çalışma şartını belirlemek amacıyla ısıl performans faktörü (TPF) de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, flow characteristics and heat transfer enhancement in various sinusoidal corrugated channels were investigated. The channel height and phase shift effects on the flow structures and thermal performances were examined for Reynolds numbers in the range of 2500≤Re≤7500. The geometrical configurations of this study cover three different channel heights (Hmin/Hmax=0.36, 0.54, 0.72) and phase shift angles (φ=0°, 90°, 180°). Firstly, flow characteristics in corrugated channels were investigated both experimentally and numerically. Experiments were conducted using the Particle Image Velocimetry (PIV) technique to compare with the results obtained from the numerical simulations. Afterwards, the hydrodynamic structures and thermal performance of the sinusoidal corrugated channels were studied. Velocity distribution, turbulence intensity, local and averaged Nusselt numbers, Nu and friction factor, f were calculated for various configurations. Finally, thermal performance factor (TPF) were also calculated to determine the optimum channel configuration and operating condition.