Sinüzodial kıvrımlı borularda ısı transferi ve basınç kayıp karakteristiklerinin incelenmesi
Investigation of heat transfer and pressure drop characteristics in sinusoidal pipes
- Tez No: 57809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİP ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, farklı genlik ve peryotlardaki sinüzoidal kıvrımlı borularda hidrodinamik olarak tam gelişmiş, termal olarak gelişmekte ve tam gelişmiş akış durumunda ısı transferi ve basınç kayıpları deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler laminer ve türbülanslı akışta, sabit yüzey sıcaklığı termal sınır şartında yapılmıştır. Reynolds sayısı, 75-23000 değerleri arasında değişmekte olup deneylerde atmosfer şartlarında hava kullanılmıştır. Deneyler sonucu ölçülen değerlerden hesaplanan Nusselt sayısı ve sürtünme faktörü değerleri Reynolds sayısının bir fonksiyonu olarak sunulmuştur. Bu büyüklüklerin korelasyonlanyla, düz boruya göre ısı transferi ve basınç kayıplanndaki değişmeler ve sinüzoidal kıvrımlı boruların etkinlikleri belirlenmiştir. Ayrıca, sinüzoidal kıvrımlı boruların performanslarını belirlemek için Entropi analizi ve deneyler sırasında meydana gelebilecek kaçınılmaz hataları belirlemek için Belirsizlik analizi yapılmıştır. Reynolds sayısının düşük değerlerinde ( laminer akış için Re< 1250 ve türbülanslı akış için Re< 7500 ) düz boruya göre ısı transferi azalmakta iken basınç kayıplarında artma görülmüştür. Yüksek Reynolds sayılarında ise, ısı transferi ve basınç kayıpları artan Reynolds sayısı ile artmaktadır. Bununla birlikte, sabit Reynolds sayısı değeri için sinüzoidal kıvrımlı borunun genliğinde ve periyodundaki artışla birlikte ısı trasferi ve basınç kayıplarında artmanın meydana geldiği görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Sinüzoidal kıvrımlı borular, ısı transferinin iyileştirilmesi, basınç kaybı, sabit yüzey sıcaklığı, entropi analizi, belirsizlik analizi.
Özet (Çeviri)
Investigation of Heat Transfer and Pressure Drop Characteristics in Sinusoidal Pipes In this study, heat transfer and pressure drop characteristics for hydrodinamically fully developed, thermally developing and folly developed laminar and turbulent flows in sinusoidal pipes having various amplitudes and periods have been investigated experimentally. The experiments have been performed for constant wall temperature boundary condition. Experiments were carried out for Reynolds numbers ranging from 75 to 23000 and the fluid used was air at atmospheric conditions. Nusselt number and friction factor values calculated by using experimental results were presented as a function of Reynolds number. Using the various correlations of these values, the variation of heat transfer and pressure drop characteristics with respect to straight pipe were determined and the effectivenesses of sinusoidal pipes were analyzed. Furthermore, in order to determine the performance of the sinusoidal pipes and estimate unavoidable errors in experimental results, entropy and uncertainty analyses have been performed. Comparing with straight pipe, heat transfer decreases and pressure drop increases in the low Reynolds number range ( Re< 1250 for laminar flow, and Re< 7500 for turbulent flow ). For high Reynolds numbers, heat transfer and pressure drop increase with increasing Reynolds number. For a constant Reynolds number, an increase in amplitude or period of Sine function results an increase in heat transfer and pressure drop. Key Words : Sinusoidal pipes, heat transfer enhancement, pressure drop, constant wall temperature, entropy analysis, uncertainty analysis.