Gediz Nehri'ndeki su kirliliği'nin Daphnia magna toksisite testleri kullanılarak belirlenmesi
Assesment of water pollution in Gediz River by using Daphnia magna toxicity tests
  1. Tez No: 405242
  2. Yazar: TUNA KARAYTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH SAYIM ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde Gediz Nehri kirliliğinin,ekotoksikolojik çalışmalarda sıklıkla kullanılan biyoindikatör bir canlı olan Daphnia magna ile gerçekleştirilen toksisite testleriyle belirlenmesi amaçlanmıştır. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde, Gediz Nehri'nin beş farklı istasyonundan su örnekleri alınmıştır. Laboratuvara getirilen her bir istasyona ait su örneklerinin bazı kimyasal parametreleri (Fe, Mn, Cl-, NH3-N, S-, K,NO3--N, PO43-,Ca ve Mg) spektrofotometrik yöntemle ölçülmüştür. Akut toksisite testleri“Daphnia sp. Akut Hareketsizlik Testi”protokolüne (OECD, 2004; Test No:202) uygun olarak, statik sistem esasına göre;kronik toksisite testleri ise“D. magna Üreme Testi”protokolüne (OECD, 1998; Test No:211) uygun olarak, yarı-statik sistem esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS istatistik programı aracılığıylaprobit regresyon analizi,One Way ANOVA varyans analizi ve Post Hoc Tukey testi ile değerlendirilmiştir. 48 saatlik denemeler sonucunda, ilkbahar döneminde 1., 2. ve 5. istasyonlardan, yaz döneminde ise sadece 5. istasyondan alınan su örneklerinin D. magna üzerinde akut toksik etki gösterdiği saptanmış olup, bu su örneklerinin EC50 değerleri sırasıyla 57,53; 55,01; 28,28; 18,68 olarak hesaplanmıştır. Kronik toksisite testleri sonucunda ise, Gediz Nehri su örneklerinin D. magna üzerinde ciddi bir toksisite göstermediği; hatta büyüme, gelişim ve üreme üzerine pozitif etkileri olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak standart ekotoksikolojik denemelerden biri olan Daphnia toksisite testlerinin, sucul sistemlerdeki organik kirliliğin etkilerinin değerlendirilmesi için uygun olmadığı söylenebilir. Kronik toksisite testlerinde gözlenen pozitif etki ise sedimentte yüksek konsantrasyonlarda birikmiş olan kirleticilerin nehir suyundaki daha düşük konsantrasyonlarının hormetik etkisi olarak da değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis was to evaluate water pollution in Gediz River by performing toxicity tests with Daphnia magna used frequently as bio-indicator species in ecotoxicological studies. The samplings were done twice by taking water samples from five different stations of Gediz River in spring and summer. Some chemical parameters of water samples of each station (Fe, Mn, Cl-, NH3-N, S-, K, NO3--N, PO43-,Ca and Mg) were analyzed by spectrophotometric method in the laboratory. Acute toxicity tests were performed in accordance with the standard“Daphnia sp. Acute Immobilization Test”protocol (OECD, 2004; Test Guideline 202) by using static system. Chronic toxicity tests were also performed in accordance with the standard“D. magna Reproduction Test”protocol (OECD, 1998; Test Guideline 211) by using semi-static renewal system. The data were evaluated by using SPSS statistics programme with probit regression analysis, One Way ANOVA variance analysis and the Post Hoc Tukey test. According to the results of 48 hours tests, acute toxic effects of water samples obtained from the 1st, the 2nd and the 5th station in spring, from the 5thstation in summer were determined on D. magna. The EC50 values of these water samples were calculated as 57,53; 55,01; 28,28; 18,68, respectively. As a result of chronic toxicity tests, however, it was detected that the water samples of Gediz River did notshow serious chronic toxicity on D. magna. Moreover it was also determined that the water samples have beneficial effects on growth, development and reproduction of D. magna. It is concluded that Daphnia toxicity tests, one of the standard ecotoxicological assays, do not seem to be suitable for assessing the effects of organic pollution on aquatic systems. Besides, the beneficial effects observed in chronic toxicity tests should also be explained as hormetic responses of lower concentrations of pollutants in river water, that are accumulated in sediments at high concentrations.