İzmir ili kesme krizantem yetiştiriciliğinin durumu, sorunları ve çözüm önerileri
Cut chrysanthemum cultivation status, issues and recommendations: A case study of Izmir province of Turkey
- Tez No: 405263
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERCAN ÖZZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma ile ülkemiz krizantem üretiminin %71'nin gerçekleştirildiği İzmir İlinde kesme krizantem yetiştiriciliğinin durumunun tespiti, sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerilerinin getirilmesi hedeflenmiştir. Bu araştırma, Balçova, Güzelbahçe, Urla, Seferihisar ve Menderes olmak üzere beş ana bölgede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birincil verileri üreticiler ile gerçekleştirilen anket çalışmaları, sektörün paydaşları ile gerçekleştirilen görüşmeler ve üretim alanlarında yapılan teknik incelemelerden oluşmaktadır. İkincil verileri ise kesme çiçek ve krizantem konusunda önceki yıllarda yapılmış çalışmalardan, istatistikî bilgileri bulunduran yazılı kaynaklardan ve internet araştırmalarından elde edilmiştir. Araştırma sonucunda; üretici yaş ortalaması 48, eğitim durumu %75 ile ilköğretim seviyesinde ve mesleki tecrübe süresi ortalaması ise 20 yıl olarak tespit edilmiştir. Üretim %86,4 ile sadece örtü altında yapılmaktadır. Üreticilerin %68,2'sinin 1-5 da. arasında büyüklüğe sahip işletmelerde üretim yaptığı, %61,4'ünün mülkiyetinin kendisine ait olduğu, üretim alanlarının %75'inde aile fertlerinin çalıştığı belirlenmiştir. Üreticilerin %70,5'inin üretimde kredi kullandığı, %81,8'inin tarım sigortası yaptırmadığı ve %84,1'inin tarımsal desteklerden faydalanmadığı ve %27,3'ünün de işçiliğin az olması nedeniyle kesme krizantem yetiştiriciliğini tercih ettiğini belirtmiştir. Üreticilerin %52,3'ü kendi damızlıklarından elde ettiği fidelerle üretimi gerçekleştirdiğini belirtmiştir. Üretimin %72,7'si sprey çeşitlerle gerçekleştirilmektedir. Üretim hedefi %54,5 oranı ile sezonluk olarak gerçekleştirilmektedir. Üretimde %75 oranında aydınlatma ve karartma işlemleri kullanılmakta, gübreleme işlemi %70,5 ve sulama %100 ile gözleme dayalı olarak yapılmaktadır. İşletmelerin %88,6'sı don zararına karşı önlem olarak sera üstü yağmurlama sulama yapmaktadır. Üreticilerin %75'i beyaz pas hastalığına ve %77,3'ü thrips zararlısına rastladığını ifade etmiştir. Üretim alanlarının %23'ünde soğuk hava deposu bulunmaktadır. Üreticilerin %93'ü üretim maliyetlerinin yüksek olduğunu, %79'u üretimde devlet desteğinin az olduğunu, %38'ı pazarlamayı, %51'i hastalık-zararlı konusunda bilgi eksikliği olduğunu, %47'si kredi temin etmeği, %48'i teknik eleman yetersizliğini, %50'si kalifiye işgücü teminini ve %16'sı fide teminini sorun olarak görmektedir. Kesme krizantem yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılabilmesi için ihracatının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak için uluslararası kalite standartlarında ve sürekliliği olan üretim gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to detect the status of cultivating chrysanthemums in İzmir province which held 71 % of cut Chrysanthemum production in our country, identify the problems and introduce solutions. This research was carried out in five main areas Balçova, Güzelbahçe, Urla, Seferihisar and Menderes. The primary data consists of surveys done with producers, interviews with sector's stakeholders and technical examination carried out in the producing area. Secondary data is obtained from previous studies and written resources which contains statistical information on the cut flowers and chrysanthemum, and internet research. As a result of research; it is determined that the mean age of producers is 48, education level is primary level with 75% and the average duration of professional experience is 20 years. Production is performed only under the greenhouse with 86.4 percent. It is determined that 68.2% of producers are producing in production company which has a size between 1-5 da., 61.4% has its own property and family members are working in the production area with 75%. It is stated that 70.5% of producers use loans in the production, 81.8% don't make agricultural insurance, 81.8% don't benefit from the agricultural subvention and 27.3% prefer the cut chrysanthemum cultivation due to less work. It is stated that 52.3% of producers produce by the seedlings obtained from their own breeding. 72.7% of production is carried out by spray varieties. Production target is being achieved with a rate of 54.5% as seasonal. Lighting and blackout is used in the production process with 75%, fertilizing process with 70.5% and irrigation process with 100% is used in observational. 88.6% of enterprises does sprinkler irrigation over greenhouse as a precaution against frost damage. 75% of producers stated white rust disease and 77.3% stated thrips malefic. 23% of production areas have cold storage in place 93% of the producers states high cost of production, 79% states less government support for production, 38% states marketing, 51% states lack of knowledge about the disease-pests, 47% states granting loans, 48% states lack of technical staff, 50 % states skilled labor supply and 16 % supply of seedlings as a problem. Cut chrysanthemum cultivation in order to be promoted to the realization of exports is required. This must be performed to ensure the continued production of international quality standards.