İzmir (Buca) bölgesinde yüzey dalgası yöntemleriyle elde edilen kayma dalgası hızlarının (Vs) analizi ve mikrotremor uygulamaları
Analysis of shear wave velocities (Vs) obtained from surface wave methods and applications of microtremor measurements in Izmir (Buca) region
  1. Tez No: 374210
  2. Yazar: EREN PAMUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ÖZYALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Birinci derecede deprem kuşağında yer alan ve ondan fazla aktif fay bulunan İzmir ili sismisite açısından oldukça aktif bir bölgedir. Mühendislik yapısında meydana gelen zararlar zeminin dinamik özellikleriyle ilişkili olduğundan olası bir deprem durumunda meydana gelebilecek hasarların en aza indirgenebilmesi için öncelikle mühendislik yapısının oturacağı zeminin doğru ve güvenilir bir şekilde tanımlanması gerekir. Zeminin kayma dalga hızı (Vs) bilgisi zeminin deprem sırasındaki davranışını belirlemede önemli rol oynar ve geoteknik deprem analizinde önemli bir giriş parametresidir. Bu tez kapsamında İzmir ili Buca ilçesinde yer almakta olan DEÜ Tınaztepe kampüsünün zemin özelliklerini araştırmak için, belirlenen ölçü noktalarında aktif ve pasif kaynaklı yüzey dalgaları yöntemleri uygulanmıştır. Bu yöntemler; Çok Kanallı Yüzey Dalga Analizi yöntemi (MASW), kırılma-mikrotremor yöntemi (ReMi), tek istasyon mikrotremor ve dizilim mikrotremor (SPAC) yöntemleridir. Yüzey dalgası analiz yöntemlerinde Rayleigh dalgalarının dispersif özelliğinden yararlanılarak yer altı tabakalarının kesme dalgası hızının (Vs) derinlikle değişimi belirlenir. Aktif (MASW) ve Pasif Kaynaklı (ReMi ve/veya SPAC) yüzey dalgası yöntemleriyle elde edilen dispersiyon eğrileri önce ayrı ayrı, daha sonra çözünürlüğü artırmak için birleştirilerek ters çözüm yöntemleriyle kayma dalgası hız (Vs) profilleri elde edilmiştir. Elde edilen kayma dalgası hızlarından Vs30 değerleri hesaplanarak Vs30 dağılım haritası hazırlanmıştır. Mikrotremor yöntemiyle yerel zemin koşullarına bağlı olan zemin hakim periyodu belirlenebilir. Bu amaçla gerçekleştirilen tek istasyon mikrotremor ölçümleri Nakamura tekniğine göre değerlendirilerek zemin hakim titreşim periyotları ve H/V spektral oranları elde edilmiş ve kontur haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
İzmir which is a seismically very active region has more than ten active faults around and it is at the first degree earthquake risk region. The possible damages on the structures are usually related with the dynamic features of the ground. So the characteristics of the engineering structure should be determined carefully in order to reduce the risk, in case of a big magnitude earthquake. Shear wave velocity (Vs) is a very important parameter that defines the behaviour of the ground during an eartquake and it is one of the initially used data in geotechnical analaysis. In this thesis, active and passive surface wave methods were utilized to detemine ground features in Tınaztepe Campus of DEU in Buca district of city of İzmir. These methods are Multichannel Analysis of Surface Waves (MASW), Refraction-Microtremor (ReMi), single station and multi station (array) microtremor (SPAC) methods. The variation of shear wave velocity (Vs) with depth could be determined by using dispersive behaviour of Rayleigh waves in surface wave analysis methods. The shear wave velocity cross-sections were obtained individually by inversion of dispersion curves of active (MASW) and passive (ReMi and/or SPAC) surface wave methods. Besides, these curves were combined to improve the resolution of the cross-sections. Vs30 data were calculated from shear wave velocity values and after that they were mapped. Dominant period of the ground which is correlated with the local ground conditions can be obtained by using microtremor method. Dominant periods and H/V spectral ratios were determined by using Nakamura method on single station microtremor data collected for this purpose. Dominant period and H/V spectral ratio data were mapped.