Ege bölgesindeki ürosepsis etkeni Escherichia coli strainlerinin genotipik analizi
Genotyping analysis of Escherichia coli strains causing urosepsis in Aegean region
- Tez No: 405266
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN BAHRİYE UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Toplum kaynaklı sepsislerin çoğu üriner sistem kaynaklı (ürosepsis) sepsislerdir. Üriner sistem enfeksiyonlarının %90'da ise en sık görülen organizma Escherichia coli'dir. Gastrointestinal sistem dışında Escherichia coli strainleri sahip oldukları virülens faktörleri ve yer aldıkları filogenetik grupları ile diyarejenik ve kommensal Escherichia coli strainlerinden farklıdırlar ve Ekstraintestinal patojenik Escherichia coli (ExPEC) olarak adlandırılırlar. ExPEC suşlarının bu virülens faktörler ile üriner sisteme kolonize olabilmekte ve konukçu savunmasının üstesinden gelerek sepsis gibi ciddi enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Ancak ExPEC suşlarının belirli patotiplerinin yayılma ve hastalığa neden olma potansiyeli tam olarak anlaşılmamıştır. Ülkemiz de ise bu konuyla ilgili çalışmaların çoğu antibiyotik dirençliliği ile ilgilidir. Bu bakterilerin hastalık etkeni olmasındaki nedenlerin anlaşılması ancak bu organizmaların suş düzeyinde çalışılması ve virülens faktörleri göz önüne alınarak mümkün olacaktır. Bu nedenle bu projede suşların genotipikolarak karakterize edilmesi ve filogenetik ilişkilerinin saptanması; ürosepsis hastalarında bir virülens faktör olarak bulunabilen papG geninin varlığının araştırılması ve bununantibiyogram duyarlılık sonuçları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the community-acquired sepsis cases are urinary tract related (urosepsis). The most common organism seen in 90% of the urinary tract infections is Escherichia coli. Escherichia coli strains other than those in the gastrointestinal tract are different from diarrheagenic and commensal Escherichia coli strains in terms of their virulence factors and phylogenetic groups they belong to, and are called extraintestinal pathogenic Escherichia coli (ExPEC). ExPEC strains may colonize the urinary tract due to these virulence factors and can lead to serious infections such as sepsis by overcoming the host defense. However, certain pathotypes of ExPEC strains' potential to spread and to cause disease has not been fully understood. Most of the studies conducted on this issue in Turkey are related to the antibiotic resistance. Understanding how these bacteria cause disease will be possible only if these organisms are studied at the strain level and their virulence factors are taken into account. Therefore, in this project, it was aimed to characterize strains genotypically, to determine their phylogenetic relationships, to investigate the presence of papG gene which is found as a virulence factor in sepsis patients and to compare it with the results of antibiotic susceptibility.