Iğdır ilinde Tenebrionidae (Insecta: Coleoptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on the species of tenebrionidae (Insecta: Coleoptera) in Iğdır province
  1. Tez No: 634903
  2. Yazar: DİLEK DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışma, Iğdır ilinde Tenebrionidae faunasını tespit etmek amacıyla 2018-2020 yıllarının ilkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde gerçekleştirilmiştir. Yöntem: İncelenen türlerin altfamilya, cins ve tür teşhis anahtarları hazırlanmış, teşhis edilmiş olan türlerin karakteristik yapılarının dijital fotoğrafları çekilmiş, örnek sayıları, coğrafik yayılışları ve türlerle ilgili diğer bilgileri verilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda, Tenebrionidae familyasına bağlı Lagriinae altfamilyasından bir cinse ait bir tür, Pimeliinae altfamilyasından sekiz cinse ait sekiz tür ve Tenebrioninae altfamilyasından beş cinse ait altı tür olmak üzere toplam üç altfamilyaya bağlı 14 cinse ait 15 tür tespit edilmiştir. Bunlar arasında, Zophosis (Septentriophosis) rugosa Faldermann 1837 ve Penthicus dilectans Faldermann 1836 Türkiye faunası için yeni kayıttır. Ayrıca, Cossyphus tauricus Steven 1829, Cyphogenia lucifuga (Adams 1817), Adesmia maillei Solier 1835, Trachyderma setosa (Fischer von Waldheim 1832), Pachyscelis musiva (Ménétriés 1832), Tentyria tessulata Tauscher 1812, Dailognatha caraboides (Eschscholtz 1831), Cheirodes sardous Géné 1839, Opatrum geminatum Brullé 1832, Gonocephalum rusticum (Olivier 1811), Blaps lethifera Marsham 1802 ve Blaps ominosa Ménétriés 1832 türleri ise Iğdır ilinden ilk kez tespit edilmiştir. Yine, T. tessulata ve Pimelia persica Faldermann 1837 türlerinin en yoğun ve en yaygın türler oldukları saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışma ile Iğdır ilinde Tenebrionidae türleri belirlenmiş, bunların dağılışları ve ekolojileri ile ilgili bazı bilgiler toplanarak ülkemizin biyolojik zenginliklerinin ortaya çıkarılmsına katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out in the spring, summer and autumn periods of 2018-2020 in order to determine Tenebrionidae fauna of Iğdır province. Method: In addition, subfamily, genus and species identification keys of the studied species were prepared and digital photographs of the characteristic structures of the identified species were taken. Separately, sample numbers, geographical distribution and other information about the species are given. Findings: As a result of the research, in Tenebrionidae family, one species of one genus belonging to Lagriinae subfamily, eight species of eight genera belonging to Pimeliinae subfamily and; six species of five genera belonging to Tenebrioninae. In total, 15 species belonging to 14 genera of three subfamilies of Tenebrionidae are recorded. Among them, Zophosis (Septentriophosis) rugosa Faldermann 1837 and Penthicus dilectans Faldermann 1836 are new records for Turkish fauna. Separately, Cossyphus tauricus Steven 1829, Cyphogenia lucifuga (Adams 1817), Adesmia maillei Solier 1835, Trachyderma setosa (Fischer von Waldheim 1832), Pachyscelis musiva (Ménétriés 1832), Tentyria tessulata Tauscher 1812, Dailognatha caraboides (Eschscholtz 1831), Cheirodes sardous Géné 1839, Opatrum geminatum Brullé 1832, Gonocephalum rusticum (Olivier 1811), Blaps lethifera Marsham 1802 and B. ominosa Ménétriés1832 are found from Iğdır Province for the first time. Of these, T. tessulata and Pimelia persica Faldermann 1837 has been found the most intense and widespread species in this study. Results: In this study, Tenebrionidae species were determined in Iğdır province and some information about their distribution and ecology were collected and biological richness of our country was revealed.