Polimer: İnorganik nanoparçacık hibrit UV-fotodedektör tasarımı, yapımı ve performans incelemesi
Polymer: Inorganic nanoparticle hybrid UV-photodetector design, production and performance investigations
  1. Tez No: 405302
  2. Yazar: GÖRKEM MEMİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN VARLIKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında organik ve organik:inorganik hibrit malzemelerle yüksek fotoakım yanıtı alınabilecek UV bölgede çalışan fotodedektörler hazırlanmış, optik ve elektriksel karakterizasyonları ve performans incelemeleri yapılarak literatüre katkı sağlanmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda, poli(9,9-dioktilflorenil-2,7-ilenetinilen) (PFE) organik yarıiletkeni p-tipi malzeme olarak kullanılmış ve n-tipi bileşen değişimlerinin etkileri izlenmiştir. Özetle geleneksel ve/veya evrik mimarideki fotodedektörlerde aktif katmanda, (i) PFE'in bütilnaftalendiimit (BNDI) organik yarıiletkeni ile katkılanması, (ii) PFE:BNDI'in N-TiO2 metaloksit inorganik yarıiletkeni ile katkılanması, (iii) PFE'in ZnO metaloksit inorganik yarıiletkeni ile katkılanması ve (iv) PFE:BNDI'in ZnO metaloksit inorganik yarıiletkeni ile katkılanması çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen en yüksek fotoyanıt değerleri sırasıyla; 410 mA/W, 597 mA/W, 375 mA/W ve 651 mA/W olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis organic and organic:inorganic hybrid UV photodetectors with enhanced photocurrent responses are prepared and characterized optically and electrically. With this aim, a fluorene type polymer, poly(9,9-dioctyl fluorenyl-2,7–yleneethynylene (PFE) is chosen as the p-type material and the effects of different n-type materials are observed. As a summary, (i) PFE is doped with buthylnapthalenedimide (BNDI) organic semiconductor, (ii) PFE:BNDI is doped with titaniumdioxide (TiO2) inorganic semiconductor, (iii) PFE is doped with zincoxide (ZnO) metaloxide inorganic semiconductor and (iv) PFE:BNDI is doped with ZnO metaloxide semiconductor are used as active layer in conventional and/or inverted type photodetectors. Maximum photoresponses from these studies were; 410 mA/W, 597 mA/W, 375 mA/W and 651 mA/W, respectively.