İnorganik nanoparçacık temelli polimer hibrit led'lerde yük taşıyıcılarının mobilite ölçümleri
Mobility measurements of charge carriers at inorganic nanoparticle based polymer hybrid light emitting diodes
- Tez No: 357015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, MEHPPV kırmızı emisyon yapan polimer içerisine katkılanan Fe3O4 manyetik nano-parçacıklarının boşluk yük taşıyıcısı mobilitesi üzerine olan etkisi incelenmiş ve organik ışık yayan diyot uygulaması yapılmıştır. Yük taşıyıcısının mobilitesini hesaplayabilmek için, admitans spektroskopisi (kpasitans/frekans taramaları) ve FET mobilitesi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında organik ışık yayan diyot uygulaması ile Fe3O4 nano-parçacıklarının cihaz performansına olan etkisi incelenmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Fe3O4 magnetic nano-crystal doping into MEHPPV polimer matrix with different ratios on the hole mobilities and organic light emitting diode application is performed. Admittance spectroscopy by capacitance/frequency measurements and FET mobility techniques are used to calculate hole mobilities for different doping ratios. In the light of mobility measurement results, OLED application with different ratios is performed and efficiency change of the devices are observed.