Fotovoltaik güç sistemlerinin kalite karakteristiklerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Quality measurement and assessment of a photovoltaic power system
  1. Tez No: 405304
  2. Yazar: REZA JALILISAATLOU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, fotovoltaik güç sistemlerinin başarımını etkileyen temel karakteristiklerin tanımlanması ve uygulamalı bir fotovoltaik güç sistemi örneğinde ölçülerek değerlendirilmesi yapılmıştır. Tez kapsamında, hem benzetimle hesaplanan hem de gerçek zamanlı ölçülen sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. FVGS sistem performansının sürekliliğini sağlamak amacıyla, sistemin kalite karakteristiklerini ortaya çıkarmak ve bu verilerden hareketle bir sistem modeli oluşturmak mümkündür. Bu çalışmada, bu hedef doğrultusunda iklim verilerinin ve sistem bileşenlerinin başarıma etkisi kapsamlı olarak incelenmektedir ve sonuçlar uluslararası değerlendirme ölçütleri ile açıklanmaktadır Nilüfer – Bursa'da yerleşik bulunan ve uygulamalı incelenen 5,17 kWp gücündeki çift-eksen izleyicili şebeke bağlantılı fotovoltaik güç sisteminin (FVGS), nihai yıllık hasadının 2065,2 kWh/y ve yıllık gerçekleme oranı (PR) ortalamasının % 84,2 olduğu gözlenmiştir. Bu sonuç, benzetim çalışmasına yakın bir değerdedir ve sabit açılı bir yerleşime göre % 31,6'nın üzerinde bir enerji üretimi anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the general parameters affecting the performance of a Photovoltaic Power System (PVPS) and assess these parameters in a practical PVPS pilot application. Under this thesis, the quality parameters are simulated and also real-time measured comparatively. It is possible to find out the PVPS characteristics affecting the continuity of the performance and to form a model by considering the simulated and measured parameters. In this study, the impact of the meteorological conditions and the characteristics of system components to the overall performance are well-rounded analyzed in line with this purpose. The results are reported by using the international evaluation parameters. The final yield and performance ratio (PR) of 5.17 kWp grid-connected 2-axis PVPS system reviewed under this thesis are observed as the following: 2065.2 kWh/y and 84.2 %. These results are compatible with the simulated ones. The resultant final yield means 31.6 % more energy generation compared with a fixed system.