Güç sistemlerinde kalite problemlerinin çözümü için fotovoltaik enerji dönüşüm sistemlerinin statkom olarak kullanılması
Using of photovoltaic energy conversion systems as statcom for solution of quality problems in power systems
  1. Tez No: 954313
  2. Yazar: MUSAB OKSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİM KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Enerjiye olan ihtiyacın arttığı ve bundan dolayı da akıllı şehir ve akıllı şebeke uygulamalarının arttığı son yıllarda, merkezi enerji üretiminden ziyade dağıtık enerji üretimine geçme konusunda eğilimler görülmektedir. Dağıtık enerji üretim sistemlerinde ise güneş enerjisi yani fotovoltaik enerji (FV) sistemleri önemli bir yere sahiptir. Akıllı şebekelerde, dağıtık enerji sistemlerinin şebekeye entegrasyonuyla birlikte iletim sisteminin kararlılığı ve güç kalitesi önemli bir konu haline gelmiştir. Bu sistemler, sürekli çalışma durumunda iken şebekenin enerji kalitesinde -özellikle gerilim regülasyonuna- olumsuz etkiler oluşturabilmekte ve bazı güvenlik problemlerini doğurabilmektedir. Güç kalitesi sorunlarını çözebilmek için klasik veya güç elektroniği tabanlı birçok teknoloji kullanılmaktadır. İletim sistemlerinde güç kalitesi problemlerini iyileştirerek hattın güç transfer kapasitesini arttırmayı amaçlayan güç elektroniği tabanlı aygıtlar olan Esnek Alternatif Akım İletim Sistemleri (FACTS) kullanılmaktadır. FACTS aygıtları içerisinde ise STATKOM; aktif ve reaktif güç kontrolü yapabilme, tepki süresinin hızlılığı vs. gibi avantajlarından dolayı daha fazla tercih edilmektedir. Fakat STATKOM'un ilk kurulum maliyeti yüksektir. Bundan dolayı her FV sistemin olduğu bölgeye STATKOM kurulması ekonomik değildir. FV sistemdeki DC-AC dönüştürücünün, gerekli özelliklerle donatıldığı takdirde STATKOM olarak kullanılabileceği literatürde gösterilmiştir. Bu şekilde kullanılan FV sistemlere FV-STATKOM adı verilmiştir. FV-STATKOM, şebeke bağlantılı FV sistemdeki birçok güç kalitesi problemine çözüm getirmekte ve bu problemleri harici olarak kullanılacak FACTS cihazlarına göre daha az maliyetle çözmektedir Bu çalışmada şebekeye bağlı dağıtık enerji sistemlerinin şebekeye olan etkilerinden bahsedilmiş ve FV enerji sisteminin bulunduğu bir şebekedeki güç kalitesi problemlerini gidermek için FV-STATKOM konsepti üzerinde çalışılmıştır. MATLAB/SIMULINK ortamında simülasyonu yapılan çalışmada, FV sistemin farklı yük profillerinde ve arıza durumunda şebekeye etkileri incelenmiş ve FV-STATKOM kullanılarak bu sorunlar çözülmeye çalışılmıştır. Şebekeye bağlı FV sistemlerde FV-STATKOM yapısı sayesinde güç kalitesi problemlerinin daha az ekipman ve maliyetle çözülebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, where smart city and smart grid applications have increased for need of energy, there has been a tendency to switch to decentralized energy production rather than centralized energy production. In distributed power generation systems, solar energy (photovoltaic energy) (PV) systems have an important position. In the smart grids, with the integration of distributed energy systems in the grid, stability and power quality of the transmission system has become an important issue. These systems during continuous operation can have negative effects on the energy quality of the grid, especially voltage regulation, and may cause some security problems. Many conventional or power electronics-based technologies are used to solve power quality problems. Flexible Alternative Current Transmission Systems (FACTS), which are power electronics-based devices aiming to increase the power transfer capacity of the line by improving power quality problems, are used in transmission systems. STATCOM have a lot of advantages which are active and reactive power control, speed of response time, etc. because of these advantages, STATCOM is more preferred than other FACTS devices. However, the initial installation cost of STATCOM is high. Therefore, installing of STATCOM in every PV system it is not economic. In literature, it has been shown that DC-AC converter in PV system can be used as STATCOM if it is equipped with necessary features. The PV systems which used in this form are called PV-STATCOM. PV-STATCOM provides solutions to many power quality problems in grid-connected PV systems and solves these problems at a lower cost than external FACTS devices. In this study, the effects of the grid-connected distributed energy systems on the grid are mentioned and have been studied on a PV-STATCOM to eliminate the power quality problems in grid-connected PV energy system. In the study, which was simulated in MATLAB / SIMULINK environment, the effects of PV system on the grid in different load profiles and case of faults were examined and these problems were tried to be solved by using PV-STATCOM. It is seen that power quality problems can be solved with less equipment and less cost thanks to PV-STATCOM structure in grid-connected PV systems.