Prostat kanseri gelişiminde androjenlerin oksidatif stres kontrolündeki rolünün araştırılması
Investigating the role of oxidative stress control of androgens onto development of prostate cancer
- Tez No: 405319
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Androjen reseptörü (AR), ligand-bağımlı steroit reseptör ailesine ait bir transkripsiyon faktörüdür. AR sinyal yolağı prostat gelişiminde önemli olduğu kadar, prostat kanseri gelişiminde, büyümesinde ve ilerlemesinde de önemli rol alır. Oksidasyon hücrede reaktif oksijen türlerinin artışına yada azalışına sebep olur. Dolayısıyla, doğrudan yada dolaylı yollardan etkileşim aracılığı ile androjen reseptör sinyalizasyonunu içeren çeşitli hücresel olayların yanıtına neden olur. Bu tez çalışmasında, normal ve tümör (androjene duyarlı ve dirençli) prostat hücre hatlarında, oksidatif stres oluşumu ile prostat kanseri arasındaki ilişki ve androjenlerin ilgili yolaklara olan etkisinin çalışılması amaçlanmıştır. İnflamasyon ile indüklenmiş prostat kanserinde AR proteininin kaybının önemi LNCaP prostat kanser hücrelerinde in vitro akut ve kronik inflamasyon modelleri ile çalışılmıştır. Koşullandırılmış ortam (CM) uygulamalarında, CM dozuna bağlı olarak AR'ın yıkımı görülürken, bu yıkımın antioksidan LNAC uygulaması ile geri döndürülebildiği bulgulanmıştır. LNCaP hücrelerinde CM uygulaması ile birlikte siRNA aracılıklı olarak AR susturulduğunda, AR yoksunluğu ve CM-aracılıklı proteosomal yıkımın toplam sonucu olarak NKX3.1 seviyesinin azaldığı gözlenmiştir. Dahası, DCFH array yöntemiyle intraselüler ROS seviyesi androjen uygulaması sonrası araştırıldığında, AR varlığında, hidrojen peroksit konsantrasyonuna bağlı olarak artan ROS seviyesinin androjen uygulaması ile gerilediği görülmüştür. Tüm sonuçlar değerlendirildiğinde, ROS seviyesinin androjenlere duyarlılık gösteren prostat kanseri hücrelerinde androjen uygulaması ile baskılanmış olması androjen varlığının ve AR aktivasyonunun antioksidan yanıt üzerindeki önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The androgen receptor (AR) is a ligand activated transcription factor that binds DNA response element as a homodimer. The androjen receptor and its signaling pathway play an important role in development, growth and progression of prostate cancer. Oxidative stress caused by an increase in reactive oxygen species levels or a decrease in cellular capacity can evoke the modulation of various cellular events including androgen receptor signaling via direct or indirect interaction. In this study, using prostate cell lines, it is aimed to examine the effect of androgens to related pathways and relationship between oxidative stress formation and prostate cancer. Significance of AR protein loss in inflammation-induced prostate cancer is studied in vitro acute and chronic inflammation models in LNCaP prostate cancer cells. CM treatments resulted in the degradation of AR in dose-dependent manner. İnterestingly, LNAC treatment restored AR. Furthermore, we performed AR silencing together with CM treatment in LNCaP cells, and the results showed that reduced NKX3.1 level was a consequence of the synergetic effects of repression of AR transactivation due to AR depletion and CM-mediated proteasomal degradation. Moreover, the intracellular ROS level was examined using the DCFH assay following the treatment of LNCaP cells with synthetic androgens. Thus, significant reduction in the ROS level was observed. By the evaluation of all data, it is concluded that loss of AR signaling result in the effect on antioxidant response of AR activation.