Toz metalurjik 316L ostenitik paslanmaz çeliğin aşınma hasar mekanizmalarının akustik emisyon tekniği kullanarak saptanması
Investigation of wear failure mechanisms of powder metallurgy austenitic stainless steels applying acoustic emission technique
  1. Tez No: 405321
  2. Yazar: AMİR GHİAMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Paslanmaz çeliklerin Sürtünme ve aşınma çalışması pratik büyük bir öneme sahipdir. Enerji santralleri, nükleer sanayi, biyomedikal implantlar ve gıda endüstrisinde kullanılan birçok bileşenden işleyişi bu malzemenin uygun sürtünme ve aşınma performansına bağlıdır. Son yıllarda, bu alan, yüksek sürtünme ve aşınmadan kaynaklanan kaynak israfının endüstriyel makineler ve bileşenlerin bakım ücretini ağırlıklı olarak arttırdığı yönünde kanıt teşkil ettiği için giderek artan bir ilgi görmüştür. Akustik emisyon (AE), son zamanlarda aşınma üzerinde çalışmak için kullanılan tahribatsız test metotlarından biridir. Yorulma çatlağı yayılımı, adhezif, abrazif, titreşimli aşınma, döküntü tabaka vs. içeren aşınma olgusunun herhangi bir türü; elastik dalga üretir, bü dalgalar AE sensörleri tarafından saptanır. Toplanan sinyaller, iki yüzeyin kayması esnasında meydana gelen olaylar üzerine değerli bilgi içerir. Sinyallerin iyi bir analizi, aşınma ve mekanizmaların farklı evrelerini anlamamıza yardımcı ola bilir. Bu projede, numuneler toz metalurjisi yoluyla üretilmişir. Kuru adhezif aşınma testleri pin-on-silindir aşınma test cihazi ile yürütülmüştür. Optik mikroskop taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını difraksiyonu (XRD) ve enerji dağıtıcı spektroskopisi (EDS) tribolojik fenomen algılamak için aşinmnmış yüzey aralari için kullanılmıştır. Akustik emisyon (AE) sinyalleri aşinma testlerin esnasında kaydedildi. MATLAB 2012 yazılımı AE sinyalleri analiz edildi. Aşınma rejimlerın, Aşınma hasar mekanizmaların ve AE sinyallerinin arasinda iyi bir ilişki kurulmuştur. Son olarak, elde edilen sonuçlar, XRD, optik mikroskopi analizi ve SEM sonuçları ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The study of friction and wear in stainless steels is of great practical importance, because the functioning of many components used in power plants, nuclear industries, biomedical implants and food industries depends on the appropriate friction and wear performance of this material. In recent decades, this area has received increasing attention as it has become evident that the wastage of sources and failures in components resulting from high friction and wear has predominantly increased the production and maintenance costs. Acoustic emission (AE) is one of the non destructive test method has recently been used in order to study the wear. Any types of wear phenomenon concluding fatigue crack propagation, adhesive, abrasive, fretting, debris layer etc. releases elastic wave in substrate and surface of the material; as the elastic waves reaches the surface of the material, are detected by the AE sensors put on the specimens. The gathered signals contain valuable information of the events taking place during sliding of two surfaces. A precious analyze of the signals help us understanding different stages of the wear and the mechanisms as well. In this project, the specimens produced by powder metallurgy route. Dry adhesive wear tests were carried out by a pin-on-cylinder wear tester. A wide range of characterization methods concluding optical microscopy, scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffraction (XRD) and energy dispersive spectroscopy (EDS) were carried out on the worn surface to detect the tribological phenomenon. Acoustic emission (AE) signals were recorded during the tests. MATLAB 2012 software was used to analyze the acquired AE signals. A good correlation between wear regimes, wear failure mechanisms and AE signals adjusted. Finally, the obtained outcomes were evaluated by the results of SEM, EDS, XRD and optical microscopy analyses.