Ayakkabı tabanı olarak kullanılacak kompozit malzemelerin geliştirilmesi üzerine araştırmalar
Studies on development of composite materials to be used as footwear outsole
- Tez No: 405322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ATA KARAVANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Leather Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ayakkabı sektörü ülkemizde önemli bir ticaret potansiyeline sahip olmakla birlikte, ihracatta sürekli artan bir paya sahip olarak ekonominin önemli bir unsuru haline gelmiştir. Ayakkabının teknik özelliklerinin geliştirilmesine ve ayak sağlığı açısından daha konforlu bir ayakkabı üretilmesine yönelik bilimsel çalışmaların yetersizliği, ayakkabı sektörünün en önemli eksikliklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, birçok sektörde gelişim gösteren ve kullanım alanı bulan kompozit malzemelerin ayakkabı tabanı olarak kullanılması üzerine araştırmalar yapılmıştır. Bu amaçla, meşe palamudu kadeh ve tırnaklarından oluşan özütler ile valeks taneni üretiminde açığa çıkan meşe palamudu atıkları bitkisel dolgu maddesi olarak kullanılmış, termoplastik poliüretan ise kompozit malzemenin matris fazını oluşturmuştur. Ağırlıkça yüzde olarak farklı oranlarda üretilen polimer kompozit tabanların çeşitli test ve analizlerle özellikleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, meşe palamudu atıkları ile doldurulan kompozit malzemenin, dolgu maddesiz termoplastik poliüretan tabanlara göre çekme dayanımında bir miktar düşüş gözlenmekle birlikte, yırtılma dayanımı ve sertlik özelliklerinin geliştiği tespit edilmiştir. Ağırlıkça %10 oranında meşe palamudu atığı ile doldurulan kompozit plakalar, ayakkabı tabanı olarak kullanım amacıyla en uygun fiziksel, termal ve karakteristik özelliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Footwear industry which has important commercial potential in our country has become significant role in economy as growing constantly share in exports. It is considered one of the most important shortcomings of the footwear industry to insufficient study on the subject academically in order to improve technical features of footwear and produced more comfortable footwear for foot health. In this research, it has been investigated to be used of composite materials which become widespread in many sector, as footwear outsole. With this purpose, the extracts consisting of cup and nails of valonia and valonia wastes grow out of valex tannin production has been used as natural filler while the polyester based thermoplastic polyurethane has been used as polymer matrix of the composites. The properties of produced composites with different proportions in percent by weight have been evaluated by various test and analysis. Consequently, tensile strength of the composites filled with valonia based materials has slightly decreased while the tear strength and hardness features have been improving compared with unfilled TPU sample. The composite sample filled with %10 valonia wastes by weight has the optimal results as physical, thermal and characteristic to be used as footwear outsole.