Radyoişaretli antikanser ilacın tümör hücre tutulumu ve DNA ile etkileşimi
Uptake of radiolabeled anticancer drug on tumor cells and DNA interaction
- Tez No: 405325
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YURT LAMBRECHT, PROF. DR. KADRİYE ARZUM ERDEM GÜRSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tez çalışmamızın amacı topoizomeraz-1 enziminin inhibitörü olan anti-kanser ilacı Topotekan (TPT)'ın 131I radyoizotopu ile işaretlenmesi ve in vitro olarak akciğer kanserine karşı biyopotansiyelinin incelenmesidir. Topotekan, iodogen metoduna göre 131I ile işaretlenmiş, kalite kontrolü ince tabaka radyokromatografisi (TLRC) ve kağıt elektroforezi yöntemleri ile belirlenmiştir. Kalite kontrol deneyleri sonucunda TPT yüksek verimle (%94,1 ± 5,9) işaretlenmiş olduğu saptanmıştır. TPT'nin akciğer kanser hücresi (A-549) ve sağlıklı hücre (WI-38) hatlarında sitotoksisite deneyleri sonunda IC50 değerlerinin sırayla 14,82 µM ve 59,3 µM olduğu tespit edilmiştir. Bu hücre hatlarında 131I-TPT tutulum deneyleri sonucunda ise 131I-TPT'nin tutulumun A-549 hücresinde WI-38 göre daha yüksek olması, bu radyoişaretli TPT'nin akciğer kanser için spesifik olduğunun göstergesidir. Çalışmamızda tek kullanımlık elektrokimyasal sensörler kullanılarak ilaç-DNA etkileşim süresinin optimum olduğu koşul belirlenmiştir. Kontrol grubu olarak; 131I ve TPT'nin tek başına davranışı, sağlıklı/kanserli DNA ile etkileşim öncesi ve sonrası ayrıca incelenip elektrokimyasal reaksiyonların oluştuğu durumlarda elde edilen yük aktarımı sayesinde sinyallerdeki değişim elektrokimyasal empedans spektroskopisi ile incelenmiş ve 131I-TPT'nin kanserli DNA etkileşiminin diğerlerine göre daha yüksek olduğu görülmüştür. 131I-TPT'nin akciğer kanserli dokunun görüntülenmesi için kullanılabilecek bir ajan olabileceği ve hücre tutulumu elektrokimyasal yöntemle incelenmiş olup, 131I-TPT'nin yeni bir görüntüleme ajanı olarak değerlendirilebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is to label Topotecan (TPT) which is an anticancer drug, with 131I to investigate biopotential of lung cancer as in vitro. Topotecan was labeled with 131I with iodogen method and its quality control was determined using thin layer radiochromatography and paper electrophoresis methods. In result of the quality control experiments it is stated that TPT was labeled with high efficiency (94.1 ± 5.9 %). IC50 values of TPT in lung cancer cells and healthy cells were determined as 14.82 and 59.3 µM respectively at end of cytotoxicity assays. The uptake of 131I-TPT in A-549 cell line is higher than WI-38 cell line. This is show that radiolabeled TPT is spesific for lung cancer. In our study the optimum time of medicine-DNA interference was determined with using single use electrochemical sensors. As a control group, the behavior of 131I and TPT, their interferences with healthy/ unhealthy DNA were investigated and the changes of the signals due to charge transfer was that produced by electrochemical reactions were investigated with electrochemical impedance spectroscopy and it was seen that the interference of 131I-TPT in cancer DNA is higher than the other inteferences. In the experiments performed with 131I-TPT, the uptake of 131I-TPT in lung cancer and DNA interactions by electrochemical method were investigated, 131I-TPT is promising in terms of a new lung cancer nuclear imaging agent.