99mTc ile radyoişaretli CdS-Fe nanopartiküllerin tahribatsız muayene yöntemi olarak kullanılması
99mTc radiolabeled CdS-Fe nanoparticles' using as non-destructive testing methods
- Tez No: 405324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda endüstride malzemelerin tahribatsız muayenesinde kullanılabilecek radyoişaretli CdS-Fe nanopartiküllerin önceden test edilmiş hasarlı malzeme üzerindeki davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ayrı ayrı sentezlenen demiroksit manyetik nanopartiküller ile CdS kuantum dot' lar merkapto propil trimetoksisilan (MPS) ile bağlanarak CdS-Fe kompozit nanopartiküller elde edilmiştir. Elde edilen nanopartiküllerin SEM ve floresan mikroskopu ile karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen karakterizasyon sonuçlarına göre düşük boyutta ve 460 nm emisyona (mavi renk) sahip CdS-Fe nanopartiküller elde edilmiştir. 99mTc radyonüklidi ile kalay klorür indirgeme yöntemi kullanılarak işaretlenen nanopartiküllerin kalite kontrolleri İnce Tabaka Radyokromatografisi (TLRC) ile yapılmıştır. Kalite kontrol sonuçlarında nanopartiküllerin yüksek verim ile işaretlendiği görülmüştür. Yüzey süreksizlikleri önceden raporlanan malzemeler üzerine radyoişaretli nanopartiküllerin uygulanması sonrasında gama dedektörü ile süreksizliklerin bulunduğu bölgede yüksek aktiviteler ölçülmüştür. Alınan bu veriler malzemelerin tahribatsız muayene raporları ile benzerlik göstermiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlardan kolayca hazırlanabilen, yüksek kararlılıkta olan 99mTc işaretli CdS-Fe nanopartiküllerin tahribatsız muayene yöntemi olarak malzeme hasarlarının tespitinde yeni uygulama alanlarına katlı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of radiolabeled CdS-Fe nanoparticles, which can be used as non-destructive testing in industry, on already tested damaged materials have been examined. For this purpose, separately synthesized iron oxide magnetic nanoparticles and CdS quantum dot were bounded using 3-mercaptopropyl trimethoxysilane (MPS) to obtaine CdS-Fe composite nanoparticles. These nanoparticles characterization was performed by SEM and fluorescence microscopy. According to results of the characterization, CdS-Fe nanoparticles have been low size and 460 nm emission band (blue color). Nanoparticles which were labeled with 99mTc radionuclide using thin chloride as reducing agent, quality controls are made by Thin Layer Radiochromatograpy (TLRC). Quality control results showed that the nanoparticles radiolabeled with high efficiency. Radiolabeled nanoparticles applied on materials which surface discontinuities previously reported. Activity of particles was observed very high in area of discontinuities by count from gamma detector. As a results of tests carried out, 99mTc labeled CdS-Fe nanoparticles which can be prepared easily and have high stability, for non-destructive testing are expected to create new applications field in detection of material damages and defects.