8-hidroksikinolin glukuronid'in sentezi, 125/131I ile işaretlenmsi ve in vitro ortamda biyolojik etkinliğinin incelenmesi
Synthesis of 8-hydroxyquinoline glucuronide, labelling with 125/131I and in vitro investigation of its biological influence
  1. Tez No: 216123
  2. Yazar: REYHAN YEŞİLAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
8-Hidroksikinolin (8-OHQ) metal şelatlayıcı özellikte olması nedeniyle analiz için sıklıkla kullanılan, bilinen bir moleküldür. 8-OHQ Oksin olarak da bilinmektedir ve Oksinlerin tümöre karşı yönlendirme ve antimikrobiyal özellikleri incelenmiştir.Bu çalışmada 8-Hidroksikinolin'in glukuronid türevi 8-OHQ-Glu'nun, kimyasal ve HuTu-80 hücrelerinden ayrılmış mikrozom preparatları kullanılarak enzimatik olarak sentezlenmesi, 125I ile işaretlenmesi ve 125I işaretli moleküllerin gastrointestinal kanser hücrelerinde (HuTu-80, Caco-2 ve Detroit-562) ve PHIC hücrelerinde prodrug olarak etkinliğini incelenmesi amaçlanmış olup bu tümör hücreleri üzerindeki afinitesi incelenmiştir. 8-OHQ hem enzimatik hem de kimyasal olarak değerlendirimiştir. Enzimatik sentez ile glukuronidasyon için HuTu-80 hücrelerinden ayrılmış olan UDP-glukuronil transferaz enzimi (UDPGT) içeren mikrozom preparatları Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Araştırma Laboratuvar'ından sağlanmıştır. Kimyasal sentez ile 8-OHQ-Glu, pTSA katalizörlüğünde katı ortamda, vakumda 8-OHQ ve glukuronik asitin füzyonu ile 80 0C de elde edilmiştir. 8-OHQ ve her iki yöntem ile elde edilen 8-OHQ-Glu bileşenleri 125I radyonüklidi ile iyodojen yöntemine göre işaretlenmiştir.Hücre işaretleme ölçüm sonuçları uptake cihazı sayım analizine göre bağlanma oranı 125I ile işaretli enzimatik sentez- Detroit kanser hücrelerinde %12.6, Caco hücrelerinde %7.8, HuTu hücrelerinde %9.5 ve Phic hücrelerinde %6.4 olarak tespit edirken, 125I ile işaretli kimyasal sentez ürünü Detroit hücrelerinde %8.6, Caco hücrelerinde %6.2, HuTu hücrelerinde %11.1 ve Phic hücrelerinde % 3.7 olarak saptanmıştır.Hem kimyasal hem de enzimatik sentez ürünlerinin LC/MS/MS analiz sonuçlarına ve kalite kontrol sonuçlarına göre 8-OHQ-Glu'dan beklenen yapıyı gösterdiği, iyodojen yöntemine göre 125I ile başarılı bir şekilde radyoiyotlanabildiği ve incelenen hücrelere bağlanabildiğini göstermiştir. Sonuçlar, 8-OHQ glukuronid'in radyoişaretli türevlerinin antikanser ilaç olarak ve terapi radyonüklidi ile işaretlendiğinde terapi radyofarmasötiği olarak kullanılabilme potansiyelini aydınlatma konusunda daha ileri çalışmalar yapılması konusunda umut vericidir.
Özet (Çeviri)
8-Hydroxyquinoline (HQ) is a long-known molecule which due to its metal-complexation ability is frequently used for analysis. It is also called oxine. These oxines have been investigated to process antitumor and antimicrobial activities.The aim of this study is to synthesis 8-OHQ-Glu derivative, chemical and enzymatical synthesis which was used microsome preparation separated from HuTu-80 cells as a radionuclide labeled prodrug and 125I labeled molecules in vitro investigation of its biological affinities on HuTu-80, Caco-2, Detroit-562 and Phic gastrointestinal cancer cell lines. 8-OHQ was synthesized both enzymatically and chemically. Microsomal preparations, get from Adnan Menderes University Investigation Center Laboratory, imply UDP-glucuronyl transferase (UDPGT) which is used for glucuronidation in enzymatical synthesis was achieved from Hutu-80 Cells. Chemical synthesis was carried out by direct fusion reactions in vacum heating up to 80 0C between 8-OHQ and glucuronic acid in the presence of pTSA. 8-OHQ and obtained products by both methods, 8-OHQ-Glu components were labelled using iodogen method with 125I.According to the uptake enumeration machine, cell line studies results enzymatic synthesis of 125I-8-OHQ-glucuronide shows 12.6 % uptake in Detroit cell line, 7.8% in Caco cell line and 9.5 % in HuTu cell line. Although chemical synthesis of 125I-8-OHQ-glucuronide shows 8.6% uptake in Detroit cell line, 6.2%, in Caco cell line and 11.1 % in HuTu cell line and 3.7% in Phic cell line.Both of chemical and enzymatical synthesis products were anaylized by LC/MS/MS and the quality kontrol studies showed expected structure of 8-OHQ-Glu and according to iodogen method, it could succesfully radioiodinated with 125I and it could have been bound to the investigated cell lines. The results, radiolabeled derivatives of 8-OHQ-Glu like an anticancer prodrug and when it is labelled by therapy radionuclide, for therapy radiopharmaceutic potential use, it is hopeful about more further studies.