Tek dane ekici düzen performansının optimizasyonuna yeni bir yaklaşım: Akıllı vakum diski
A new approach to optimize the performance of a precision metering unit: Smart vacuum disk
- Tez No: 405335
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEĞİRMENCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı vakum prensibine göre çalışan tek dane ekim makinası ekici düzen performansının optimizasyonunu sağlamak ve bu amaçla öngörülen yeni bir yaklaşımın sınanmasıdır. Yapılacak olan yeni yaklaşımın esasını, tek dane olarak ekilecek tohumlara uygun delik çapını ve göz önüne alınan iki değişkeni (disk çevre hızı ve vakum miktarı) belirlemeye yönelik ve üzerinde her biri farklı çaplarda deliklerin bulunduğu akıllı disk oluşturmaktadır. Sözkonusu bu yaklaşımla dört farklı tohum ve iki adet farklı çaplardaki küresel materyaller ile çalışmada ekici düzenin tek dane yakalama, ikizleme ve boşluk oranı performansını elde etmeye yönelik denemeler gerçekleştirilmiştir. Denemeler vakum diski çevre hızı ve vakum miktarına bağlı olarak ve her bir değişken için beş seviyeli olarak Tepki Yüzeyleri Metodolojisi uyarınca gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler ve geliştirilen matematiksel model sonuçları kullanılarak en uygun koşullarda yapışkan bant denemeleri gerçekleştirilmiş ve tek dane yakalama oranının sıra üzeri dağılım düzgünlüğünün bir göstergesi olup olmadığının sınaması yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda farklı delik çaplarından oluşan akıllı vakum diskinin, tohuma ya da küresel materyale özgü delik çapı ve diğer iki değişkeni belirlemede son derece etkin bir rol oynadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to optimize the seeding performance of a precision metering unit and test a new approach. The new approach is based upon the use of a smart vacuum disk with holes at different diameters ranging between 0.5 and 8 mm in order to determine the appropriate hole diameter on disk along with other variables (disk peripheral speed and amount of vacuum) considered in the study. Experiments were conducted to meet the above objectives and four different crop seeds and two different spherical materials were used to find out the single seed holding, multiple and miss index values. Experiments considered the five levels of each indepent variable was carried out in the laboratory and Response Surface Methodology principles were applied to optimize two variables namely vacuum disk peripheral speed and amount of vacuum. Some verification tests were conducted on sticky belt test stand by using the results from the experiments and mathematical models developed. The verification tests targeted to find out the answer to if the seed holding ration is the indicator of seed spacing uniformity performance. The results indicated that the smart vacuum disk is capable of finding the appropriate hole diameter and other two variables.