Ozon ile buğdayda külleme (Blumeria graminis (DC.) Speer) hastalığına karşı dayanıklılığın uyarılması ve bununla ilgili bazı patofizyolojik parametrelerin incelenmesi
Induction of the resistance against wheat powdery mildew (Blumeria graminis (DC.) Speer) by ozone treatment and the investigations of some related pathophysiologic parameters
- Tez No: 405338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada farklı dozlarda ozon gazı kullanarak buğday küllemesi hastalığına karşı dayanıklılığın uyarılması ve ozonun bitki biyokimyası ve fizyolojisi üzerinde meydana getirdiği değişimler incelenmiştir. Bu amaçla 3 yapraklı döneme gelen küllemeye duyarlı (Pamukova-97) ve tolerant (Tahirova 2000) buğday bitkilerine, 1 mg, 3 mg, 5 mg dozlarında ozon gazı uygulaması ve müteakiben 24 saat arayla stoma iletkenliği, hidrojen peroksit, antioksidan enzim metabolizması incelenmiştir. Uygulamalardan 3 gün sonra hastalık etmeni buğday bitkilerine inokule edilmiş ve 15 gün sonra hastalık şiddeti değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre inokulasyonu takiben 15. günde 3 mg ve 5 mg ozon dozlarının 2 çeşitte de hastalık çıkışı üzerine kontrol edici etki gösterdiği, 25 günde ise ozonun bu etkisinin ortadan kalktığı ve hastalık şiddetinin yükseldiği gözlenmiştir. Ayrıca, ozon uygulamalarının hidrojen peroksit üretimini teşvik ettiği ve buna bağlı olarak farklı antioksidan enzimlerin (POX, CAT, APX, GR, SOD) aktivitelerinde değişimler meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we investigated the induction of resistance agaınst powdery mildew in wheat by treatment of ozone in different doses and also we examined the changes caused by ozone on plant physiology and biochemistry. For that purpose ozone gase was treated in 1 mg, 3 mg, 5 mg doses to the wheat which is in 3 leaf stage and which is susceptible (Pamukova-97) and tolerant (Tahirova 2000) to powdery mildew. After the treatment; stoma conductance, hydrogen peroxide, antioxidant enzyme metabolism were examined in every 24 hours. 3rd day after the ozone treatment conidia were inoculated and the disease severity was evaluated after the 15 days. As a result it was observed that treatment of 3 mg and 5 mg doses decrases the disease severity in each wheat genotype in the 15th day following the inoculation. But it was observed that the effects of ozone disappered and the disease severity was increased in the 25th day following the inoculation. And also it was determined that the ozone promotes hydrogen peroxide production and consequently different antioxidant enzymes (POX, CAT, APX, GR, SOD) shows activity in varying proportions.