Mardin ekolojik koşullarında II.ürün olarak yetiştirilen kimi mısır çeşitlerinin hasıl ve dane verimi ve verim özellikleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the green matter and grain yield of some corn cultivars grown as second crop under Mardin ecological condinations
  1. Tez No: 405337
  2. Yazar: AHMET ACIBUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SOYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Mardin ili ekolojik koşullarında silajlık ve dane üretimi amacıyla 6 farklı mısır çeşidi üzerinde verim ve verimle ilgili bazı tarımsal özelliklerini belirlemek amacıyla 2014 yılı içerisinde Artuklu/Mardin il sınırları içerişinde şahsa ait arazide yürütülmüştür. Üç tekerrürlü“Tesadüf Blokları Deneme Desenine”göre kurulan denemede; bölgemizde yaygın olarak yetiştirilmekte olan mısır çeşitleri kullanılmıştır. Çeşitler arasında verim ve verim unsurları bakımından istatistiksel açıdan önemli farklılıklar belirlenmiştir. Çeşitlerin hasıl veriminde; kuru madde oranı %24,3- %28,8, kuru madde verimi 929-1699 kg/da, hasıl verimi 3484-6143 kg/da arasında değişmiştir. Çeşitlerin tane veriminde ise bin tane ağırlığı 348,0-489,0 gr, tane verimi 831-1120 kg/da arasında değişmiştir. Denemede kullanılan çeşitler arasında hasıl verimi açısından en uygun çeşit Pioneer M15, tane verimi açısından en uygun çeşitler ise Dekalp 6120, Helen ve NK Famoso olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine delivery and some agricultural attributions about delivery of six different corn variety as a propose of silage and piece delivery at the farmer's field of Artuklu in Mardin conditions in 2013. The experiment was designed as triplicate and viable to randomized complete block method and corn variety those raises widespread in our locality were used. Statistical differences were found among delivery and delivery attribution of corn variety. in varieties development delivery; rate of dry matter differ between 24,3% - 28,8% , while delivery of dry matter differ between 929-1699 kg/da and development delivery differ between 3484-6143 kg/da on the other hand varieties piece delivery between 831-1120 kg/da and piece gravity differ between 348,0-489,0 g for a thousand pieces. Among varieties used in experiment, the best varieties for development delivery were Pioneer M15 and the best varieties for piece delivery were Dekalp 6120, Helen and NK Famoso.