Ege bölgesinde sürdürülebilir tarıma tarımsal yayımın katkısı ve üretici eğilimleri
The contribution of agricultural extension and farmer tendencies on sustainable agriculture in the Aegean region
  1. Tez No: 405340
  2. Yazar: ÖZLEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOYACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, Ege Bölgesi'ndeki çiftçilerin sürdürülebilir tarıma eğilimleri ve tarımsal yayımın süreçteki katkısı incelenmiştir. Ege Bölgesi'nde tarım potansiyeli yüksek olan İzmir, Aydın ve Manisa İlleri gayeli olarak seçilmiştir. Araştırma kapsamındaki illeri temsil edecek nitelikte üçer ilçe ve her ilçeden dörder köy olmak üzere 36 köyden toplam 270 çiftçi ile görüşülmüştür. Belirlenen il ve ilçelerde görevli yayımcıların tamamı ile görüşülmesi planlamış, ancak görüşmeyi kabul eden 177 yayım elemanı ile anket yapılmıştır. Yayımcıların ankete katılım oranı %46.21'dir. Araştırmanın bulgularına göre, çiftçi uygulamaları orta düzeyde sürdürülebilirdir. Multinomial lojistik regresyon analizi sonuçları, eğitim düzeyi, sulanan alan miktarı, gelir memnuniyeti, kooperatiflere ortaklık durumları, ikinci ürün yetiştirme eğilimleri ve ailedeki birey sayısı arttıkça çiftçilerin sürdürülebilirliklerinin arttığını göstermektedir. Bölgede kamu yayım programlarında sürdürülebilir uygulamalarla ilgili etkinliklerin son yıllarda arttığı, ancak sürdürülebilir tarıma, yayımın katkısının istenen düzeyde olmadığı söylenebilir. Ayrıca çiftçilerin sürdürülebilir tarım tekniklerini öğrenmeye ve uygulamaya istekli oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the farmers' tendencies to the sustainable agriculture and extension contribution in the process are examined in the Aegean Region. The provinces with high agricultural potential as Izmir, Aydin and Manisa have been selected by purposeful sampling for study area in Aegean Region. Three counties from each province and four villages from each county have been selected for representing the research area, and totally 270 farmers were interviewed in the study. Although, the study has covered all public extension staff in the survey area, but 177 extensionists filled the questionare forms. The response rate of extensionists to the survey was %46.21. According to the research findings, farmers' practices are moderately sustainable. Multinomial logistic regression results show that, education level, the amount of irrigated land, income satisfaction, the cooperative membership, second crop-growing tendencies and the number of family members, are increasing the sustainability. In recent years, extension activities on sustainable farming have increased in the public extension programs, but the contribution of agricultural extension to the sustainable agriculture is not at the desired level in the region. Additionally, farmers are willing to learn and practice sustainable agriculture techniques.