Aydın ilinde meyve ağaçlarında zararlı Buprestidae ve Cerambycidae (Coleoptera) türleri
Harmful Buprestidae and Cerambycidae (Coleoptera) species on fruit trees in Aydin province
- Tez No: 405359
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKŞİT, PROF. DR. GÖKSEL TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma Aydın İli'nde yumuşak ve sert çekirdekli meyve ağaçlarının odun dokularınnda zararlı Cerambycidae ve Buprestidae (Coleoptera) türlerini saptamak amacıyla 2013-2014 yıllarında yürütülmüştür. Yumuşak ve sert çekirdekli meyve ağaçları üzerinde Cerambycidae familyasına ait 5, Buprestidae familyasına ait 14 tür belirlenmiştir. Ayrıca, tespit edilen 19 türün Türkiye ve dünyadaki yayılışları, tanımları ve konukçu bilgileri verilmiştir. Penichroa fasciata (Stephens), Clorophorus varius(Müller), Trichoferus griseus (Fabricius)(Cerambycidae), Agrillus roscidus (Kiesenweter), Anthaxia umbellatarum (Fabricius), Ptosima undecimmaculata Herbst.veAnthaxia cichori cichori (Olivier) (Buprestidae) türlerinin Aydın'da en yaygın ve bol bulunan türler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the harmful species on stone and pome fruit trees in Aydın province in 2013-2014 years. The results presented that 5 species belonging to Cerambycidae family and 14 species belonging to Buprestidae family on stone and pome fruit trees were determined. Also, description of each species, host plants, the distribution in Turkey and world of 19 species detected were given. It was specified thatPenichroa fasciata (Stephens), Clorophorus varius(Müller) ve Trichoferus griseus (Fabricius)(Cerambycidae), Agrillus roscidus (Kiesenweter), Anthaxia umbellatarum (Fabricius), Ptosima undecimmaculata Herbst. ve Anthaxia cichorii cichorii (Olivier) (Buprestidae) species were the most common and abundant species in Aydın province.