Aydın ilinde yumuşak ve sert çekirdekli meyve ağaçlarında zararlı yaprakbiti (Hemıptera: Aphıdoıdea) türleri ile parazitoit ve predatörlerinin saptanması
Determination of harmful aphids (Hemiptera: Aphidoidea) and their parasitoids and predators on stone and pome fruit trees in Aydin province
  1. Tez No: 377318
  2. Yazar: İBRAHİM SAVAŞ KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma 2013-2014 yıllarında Aydın ilindeki yumuşak ve sert çekirdekli meyve ağaçlarında zararlı yaprakbiti türleri ile predatör ve parazitoitlerini saptanmak amacıyla yürütülmüştür. Sonuçlara göre yumuşak ve sert çekirdekli meyve ağaçlarında iki familyaya ait 8 cins ve 18 yaprakbiti türü belirlenmiştir. Ayrıca, yaprakbitlerinin doğal düşmanlarından toplam 30 tür tespit edilmiştir. Aydın ilinde en fazla üretilen meyveler olan erikte ve kayısıda Hyalopterus pruni (Geoffroy), şeftalide Myzus persicae (Sulzer), kirazda Myzus cerasi (Fabricius), elmada Aphis pomi (L.) ve armutta Dysaphis pyri (Börner) öne çıkan türler olmuştur. Predatörlerden; Adalia bipunctata L., Scymnus subvillosus Goeze, Coccinella septempunctata L., Episyrphus balteatus (DeGeer) ve Leucopis glyphiinovora (Tanasjitshuk), parazitoidlerden; Aphidius colemani (Viereck), Aphidius matricariae (Haliday) ve Aphidius transcaspicus (Telengat) yaprakbitlerinin en bol ve yaygın doğal düşmanları olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the aphids and their predators and parasitoids on stone and pome fruit trees in Aydın province in 2013-2014 years. According to results, 18 aphid species belonging 8 genera of two families were determined. Also totally 30 species of natural enemies were obtained. The most dominant species of the aphids on the most common fruit orchards and trees were Hyalopterus pruni (Geoffroy) on plum and apricot, Myzus persicae (Sulzer) on peach, Myzus cerasi (Fabricius) on cheery, Aphis pomi (L.) on apple and Dysaphis pyri (Börner) on pear trees in Aydın. Predators, Adalia bipunctata L., Scymnus subvillosus Goeze, Coccinella septempunctata L., Episyrphus balteatus (DeGeer) and Leucopis glyphiinovora (Tanasjitshuk), parasitoids, Aphidius colemani (Viereck), Aphidius matricariae (Haliday) and Aphidius transcaspicus (Telengat) were the most common and abundant natural enemies of aphids.